کد مطلب: 85368
 
توافق نفتی و نزاع با انبارهای تجاری نفت
آیا انبارهای نفت خالی می شود؟
 
نشست اوپک هفته آینده در مقر این سازمان در وین برگزار می‌شود. تقریباً مشخص شده است که تمام کشورهای عضو اوپک با تمدید دوره طرح کاهش تولید نفت موافقت خواهند کرد. اما آیا اوپک به اصلی‌ترین هدف خود که خالی کردن انبارهای تجاری نفت، از نفتِ مازادِ انباشت شده است، خواهد رسید؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۷
نشست اوپک هفته آینده در مقر این سازمان در وین برگزار می‌شود. تقریباً مشخص شده است که تمام کشورهای عضو اوپک با تمدید دوره طرح کاهش تولید نفت موافقت خواهند کرد. اما آیا اوپک به اصلی‌ترین هدف خود که خالی کردن انبارهای تجاری نفت، از نفتِ مازادِ انباشت شده است، خواهد رسید؟
به گزارش نکونیوز، حدود ۴۰ روز دیگر دوره اجرای توافق نفتی منقضی می‌شود. اما احتمالاً پیش از این موعد و به احتمال زیاد در نشست پنج‌شنبه هفته آینده اوپک در وین، این توافق تمدید شود. عربستان سعودی، و روسیه به عنوان عضو غیراوپک حاضر در توافق نفتی، پیشنهاد داده‌اند که این توافق برای ۹ دیگر، یعنی تا فروردین ۹۷ تمدید شود.
عربستان و روسیه بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت در اوپک و غیراوپک هستند و بیشترین میزان کاهش تولید نفت را نیز در قالب توافق نفتی تقبل کرده‌اند.
یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بازار نفت که این توافق آن را نشانه گرفته، خالی کردن انبارهای تجاری نفت از نفتِ ذخیره شده مازاد است. در واقع، این انبارها در کشورهای توسعه‌یافته آن‌چنان سرشار از نفت هستند که بازار نمی‌تواند حجم وسیعی از آن‌ها را جذب کند.
بنا به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، موجودی انبارهای تجاری نفت در ۳۵ کشور صنعتی عضو OECD در پایان سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷، حدود ۳۳۰ میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج‌ساله بوده است.
کشورهای طرف توافق نفتی به دنبال این هستند که موجودی این انبارها را تا سطح میانگین پنج‌ساله کاهش دهند.
بلومبرگ برآورد کرده که اگر طبق پیشنهاد عربستان سعودی و روسیه توافق نفتی برای ۹ ماه دیگر تمدید شود، موجودی انبارهای نفت ۸ درصد کاهش خواهد یافت و اوپک به خواسته خود خواهد رسید.
موسسه تحقیقاتی BMI نیز برآورد کرده برای این که در دوره تمدید شده (یعنی ۹ ماه پیشنهاد شده توسط روسیه و عربستان) موجودی انبارها به میانگین پنج‌ساله برسد، باید هر ماه ۲۵.۶ میلیون بشکه از موجودی این انبارها کاسته شود.
این هدف ممکن است قابل دست‌یابی باشد اما برخی مولفه‌ها نظیر افزایش تولید نفت آمریکا آن را تهدید می‌کند. تولید نفت آمریکا از نوامبر ۲۰۱۶ تاکنون حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و صادرات نفت خام آمریکا به کشورهای آسیایی نظیر چین رشد چشمگیری داشته است.
باید دید آیا اوپک می‌تواند نزاع با انبارهای سرشار از نفت را تا فروردین ۹۷ به نفع خود خاتمه دهد یا خیر. 

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵