داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 19398
 
خاطراتی از جنس اعتدال
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۳۸
اگر هاشمی رفسنجانی را سیاستمدارترین فرد سیاسیون فعلی ایران بدانیم ، اشتباه نکرده ایم. او شاخصه های یک سیاستمدار را دارد . صبر ، نگاه درونی و بیرونی ، بازی طبق قاعده و ومهمتر از اینها درس گرفتن از اشتباهات گذشته .هاشمی رفسنجانی این شاخصه ها را در زمانه خودش به خوبی نشان داده است . بدون شک اگر هر فرد دیگری جای هاشمی رفسنجانی بود ، تاب طوفان هجمه هایی که دوست و غیردوست طی ۱۶ سال گذشته به او کرده بودند ، نمی آورد و اقدام به کارهایی می کرد که به قطع و یقین دچار اشتباهات شگرف می شد ؛ اما او بر همه اینها و بر همه اتفاقاتی که پس از سال ۱۳۸۴ هم افتاد صبر کرد و از مسیری که داشت منحرف نشد و همچنان به خاطره نویسی روزانه خود می پرداخت ؛ خاطره نویسی که جلد جدید آن هفته گذشته منتشر شد .
" اعتدال و پیروزی " خاطره روزانه سال ۱۳۶۹ هاشمی است . در این کتاب هاشمی رفسنجانی ما را به رویدادهای سال ۱۳۶۹ می برد و برخی از پشت پرده های آن دوران را برای اولین بار بیان می کند . در سال ۱۳۶۹ ما شاهد آزادی آزادگان کشور بودیم و آنچه که می دانیم این است که صدام حسین نامه ای ارسال می کند و پس از چند ماه کلید آزادی اسرای ایرانی در عراق زده می شود . اما نگاهی به خاطرات هاشمی یک پرده دیگر را می بینیم که می توانست آزادی آزدگان را به تاخیر بیاندازد یا آنکه ملغی کند . ماجرا را از کتاب خاطرات هاشمی نقل می کنیم : "...آقای [ علی محمد ] بشارتی ، [ قائم مقام وزارت امورخارجه] اطلاع داد که وزارت اطلاعات ، [ اقای ابوخالد] ، فرستاده ویژه [ یاسر] عرفات و صدام [ حسین ، رییس جمهور عراق] را که نامه ای از طرف آنها آورده ، دستگیر کرده است ؛ به آقای [ علی ] فلاحیان ، [ وزیر اطلاعات] دستور دادم سریعا آزاد کنند ؛ کار بدی کرده اند ؛ به خاطر اختلاف با وزارت امور خارجه [ چنین کاری کرده اند]...گفتم نامه را به وزارت امورخارجه تسلیم کنند ." در ادامه این خاطره که مربوط به روز ۵ اردیبهشت است چنین می خوانیم :" ...اخوی محمود از وزارت امورخارجه آمد. نامه صدام و یاسر عرفات را آورد که ابوخالد آورده است . صدام پیشنهاد ملاقات سران دو کشور در شهر مکه را برای مصالحه داده و عرفت خواستار پذیرش این پیشنهاد شده است . در این باره ، تلفنی با رهبری صحبت کردم . قرار شد فردا برای بررسی موضوع ، شورای عالی امنیت ملی جلسه بگیرد."
این نامه و نامه های بعدی در اصل مقدمه آزادی آزادگان ایرانی را که در مردادماه ۶۹ رخ داد ، فراهم کرد . در همان سال نیز سیاست تعدیل اقتصادی شروع شد . این سیاست در واقع شروع سیاست های سازندگی در دوران هاشمی بود که بنیه اقتصادی ایران را تقویت کرد . به گفته هاشمی برای اجرای این سیاست بودجه عمرانی کشور ۶۰ درصد افزایش یافت این در حالی بود که رشد بودجه جاری کشور ۱۶ درصد بود . این به معنای اشتغال بیشتر و رونق تولید کارخانجات بود .
در کتاب خاطرات سال ۱۳۶۹ هم به موارد جالب دیگری بر می خوریم ، مانند مقاله " مذاکره مستقیم " مهاجرانی و بازتاب آن .
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵