کد مطلب: 97068
 
برای حل معمای فاز 11 پارس جنوبی تا چه زمان باید منتظر بود؟
تخم‌مرغ‌ها به درستی در سبد توتال گذاشته شد؟!
 
رویترز به نقل از منابع آگاه خبر داده است که شرکت سی‌ان‌پی‌سی چین مشغول ارزیابی این گزینه است که در صورت خروج توتال از طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، سهام ۵۰.۱ درصدی توتال را در اختیار گیرد و به اپراتور این فاز تبدیل شود. چه زمانی موضع قطعی توتال در مورد قرارداد فاز 11 پارس جنوبی مشخص می‌شود؟
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۴
رویترز به نقل از منابع آگاه خبر داده است که شرکت سی‌ان‌پی‌سی چین مشغول ارزیابی این گزینه است که در صورت خروج توتال از طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، سهام ۵۰.۱ درصدی توتال را در اختیار گیرد و به اپراتور این فاز تبدیل شود. در هفته‌های اخیر مباحث درونی سی‌ان‌پی‌سی در این مورد آغاز شده است.
به گزارش نکونیوز، در ۱۲ تیرماه سال جاری بود که قرارداد توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی به رهبری توتال فرانسه امضا شد. توتال در این کنسرسیوم سهم ۵۰.۱ درصدی، سی‌ان‌پی‌سی چین سهم ۳۰ درصدی و پتروپارس سهم ۱۹.۹ درصدی دارد.
گرچه از امضای این قرارداد مدت زیادی نمی‌گذرد اما رفته رفته این گمانه‌زنی به گوش می‌رسد که به دلیل مواضع دولت آمریکا و احتمال اعمال مجدد تحریم‌ها توسط کنگره آمریکا و دولت ترامپ، توتال ممکن است از این قرارداد خارج شود. منابع آگاه به رویترز گفته‌اند که طبق مفاد قرارداد، درصورتی که توتال از آن خارج شود، شرکت چینی می‌تواند سهام شرکت فرانسوی را در اختیار گرفته و به اپراتور فاز ۱۱ تبدیل شود.
چند هفته‌ای است که مباحث درونی شرکت سی‌ان‌پی‌سی چین در این مورد آغاز شده است و آن‌ها در حال بررسی این موضوع هستند که تبعات در اختیار گرفتن سهام توتال، در صورت خروج این شرکت فرانسوی چه می‌تواند باشد.
یک مقام ارشد در توتال که نام وی فاش نشده است به رویترز گفته است که «مکانیسمی [در قرارداد] وجود دارد که به توتال اجازه می‌دهد تا در صورتی توسط تحریم‌های بین‌المللی مجبور شود، به راحتی از قرارداد خارج شود».
پیش از این بیژن زنگنه وزیر نفت گفته بود که در صورت اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا، توتال نمی‌تواند از قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی خارج شود و این شرکت تنها زمانی می‌تواند خارج شود که شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌هایی علیه ایران وضع کند.
هر تغییری در قرارداد توسعه فاز ۱۱ می‌تواند بهره‌برداری از این فاز را با تأخیر مواجه کند. توتال مناقصات مربوط به پیمانکاران فرعی این طرح توسعه را برگزار کرده و هم اکنون در حال مذاکره با شرکت‌های خدماتی است. انتظار می‌رود که اوایل سال آینده، این شرکت قراردادهای مربوط به این مناقصات را منعقد کند. دقیقاً در همان زمان دولت ترامپ باید در مورد تداوم تعلیق تحریم‌های ایران تصمیم‌گیری کند و توتال همه چیز را به مشخص شدن این تصمیم موکول کرده است.
انتقال مالکیت سهام توتال به سی‌ان‌پی‌سی، هزینه ۸۰ درصد پروژه را به عهده این شرکت چینی می‌گذارد که ۲ میلیارد دلار برای مرحله اول برآورد می‌شود. علاوه بر این، اپراتوری سی‌ان‌پی‌سی به این معناست که شرایط فنی جدید برای مدیریت و فعالیت این پروژه فراساحلی باید ایجاد شود. یک مقام صنعتی چینی به رویترز گفته است: خروج توتال، احتمالا نیازمند ورود شرکت CNOOC است، زیرا سی‌ان‌پی‌سی تجربه کمی در پروژه های فراساحلی دارد. شرکت CNOOC، بزرگ‌ترین شرکت اپراتور فراساحلی چین است.
یک مقام آگاه به رویترز گفته است که در صورتی که توتال از این پروژه خارج شود چند ده میلیون دلار ضرر خواهد کرد. وی گفته است که این میزان ضرر، برای شرکت ۱۲۰ میلیون یورویی مبلغ نسبتاً کوچکی است!
با این همه هنوز احتمال این که توتال به قرارداد پایبند باشد، وجود دارد. توتال همه چیز را به ماه ژانویه موکول کرده است. پاتریک پویانه مدیرعامل توتال پیش از این گفته بود: ما روی پروژه کار می‌کنیم، مناقصه‌ها را برگزار کرده‌ایم و باید قراردادها را تا ژانویه ببندیم. من امیدوارم که تا آن موقع کنگره آمریکا، پاسخی برای [درخواست‌های] ترامپ [در مورد توافق هسته‌ای] داشته باشد و رئیس جمهور آمریکا نیز باید تا آن زمان گواهی [مربوط به تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران] را تمدید کرده یا تمدید نکند.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا دو ماه پیش رسماً از تأیید برجام و اعلام پایبندی ایران به توافق هسته‌ای سرباز زد و توپ برجام را به زمین کنگره انداخت تا مورد اعمال یا عدم اعمال تحریم‌های تعلیق‌شده ایران تصمیم‌گیری کند. این موعد و مهلت ۶۰ روزه کنگره برای تصمیم‌گیری، هفته پیش به سر آمد و برخلاف تصور پویانه مدیرعامل توتال، کنگره هیچ اقدامی در مورد توافق هسته‌ای نکرد. این حرکت کنگره آمریکا باعث شد تا مجدداً توپ در زمین ترامپ قرار گیرد و حالا وی باید در اواسط ماه ژانویه موضع خود در قابل برجام را مشخص کند. ترامپ باید تا ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) در این مورد تصمیم‌گیری کند که آیا به تعلیق تحریم‌های ایران ادامه می‌دهد یا خیر!
۱۳ ژانویه یا ۲۳ دی احتمالاً تاریخی خواهد بود که نشان می‌دهد گذاشتن تخم‌مرغ‌ها توسط وزارت نفت در سبد توتال صحیح بوده است یا خیر.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵