کد مطلب: 40213
 
ایران دو سال دیگر در تولید بنزین خودکفا می‌شود
 
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از خودکفایی کشور در تولید بنزین تا سال ۱۳۹۵ خبر داد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۲۵
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از خودکفایی کشور در تولید بنزین تا سال ۱۳۹۵ خبر داد.

سید ناصر سجادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، منطقه کرمانشاه، اظهار کرد: ظرف کمتر از دو سال آینده با راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس، نه تنها در مصرف بنزین خودکفا می‌شویم، بلکه مقدار زیادی نیز فرآورده بنزین برای صادرات خواهیم داشت.

وی افزود: تا بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ایران به واردات روزانه پنج تا شش میلیون لیتر بنزین نیاز خواهد داشت.

وی در ادامه با بیان اینکه عرضه بنزین با کارت هوشمند سوخت از سال ۱۳۸۶ به عنوان پیش زمینه اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها انجام شد، اظهار کرد: قطعا بدون وجود این سامانه اجرای چنین طرحی ناممکن بود.

سجادی تصریح کرد: در حال حاضر بنزین با سه نرخ ۴۰۰، ۷۰۰ و هزار تومان در این سامانه عرضه می‌شود که بدون وجود آن اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها امکان پذیر نبود.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران راه‌اندازی سامانه هوشمند سوخت و احداث جایگاه‌های CNG را اقدامی بزرگ در جهت کاهش رشد مصرف بنزین در کشور عنوان کرد و افزود: اگر این دو طرح در کشور اجرا نمی‌شد بر اساس نرم‌های سالانه رشد مصرف بنزین، باید امسال روزانه بیش از ۱۴۰ میلیون لیتر بنزین در کشور عرضه می‌شد.

وی تصریح کرد: این در حالی است که خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته در سال جاری روزانه ۷۰ میلیون لیتر بنزین در کشور عرضه می‌شود و این یعنی صرفه‌جویی روزانه ۷۰ میلیون لیتری بنزین در کشور.

سجادی تصریح کرد: توزیع روازنه ۷۰ میلیون لیتر بنزین در کشور در سال جاری نسبت به سال گذشته با رشد ۲.۳ درصدی همراه بوده است و این درحالی است که اگر دو طرح مذکور در کشور اجرایی نمی‌شد در سال جاری شاهد رشد ۱۰ تا یازده درصدی مصرف بنزین در کشور بودیم.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر با اجرای طرح CNG روزانه ۱۸ میلیون مترمکعب CNG در کشور جایگزین مصرف بنزین شده که این امر نیز نقش موثری در کاهش مصرف بنزین داشته است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران درخصوص قیمت گذاری بنزین در لایحه بودجه سال آینده اظهار کرد: هنوز قیمت بنزین قطعی نشده و در این زمینه پیشنهادهایی ارائه شده که امیدواریم تا پایان سال قیمت بنزین قطعی شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵