کد مطلب: 72533
 
مذاکره کردها و دولت مرکزی عراق برای حل اختلافات نفتی
صادرات نفت عراق از طریق ایران منتفی شد؟
 
نخست وزیر عراق و حکومت شبه‌خودمختار اقلیم کردستان عراق در مورد آغاز گفتگوها برای توافق در مورد نحوه صادرات نفت از شمال عراق به توافق رسیدند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۹
نخست وزیر عراق و حکومت شبه‌خودمختار اقلیم کردستان عراق در مورد آغاز گفتگوها برای توافق در مورد نحوه صادرات نفت از شمال عراق به توافق رسیدند.
به گزارش نکونیوز، از سال ۲۰۱۴ بود که اختلافات بین دولت مرکزی عراق و حکومت اقلیم کردستانِ این کشور در مورد سهم هر یک از نفت صادراتی بالا گرفت و در نتیجه این اختلاف، حکومت اقلیم کردستان عراق به‌طور مستقل اقدام به صادرات نفت کرد.
بنا به بیانیه‌ای که دفتر نخست‌وزیر عراق صادر کرده، حیدر العبادی و نچیروان بارزانی در مذاکرات خود در بغداد در مورد آغاز گفتگوها به توافق رسیده‌اند و این گفتگوها تا رسیدن به نتیجه بین وزارت نفت عراق و وزارت منابع طبیعی اقلیم، ادامه خواهد یافت.
در این بیانیه گفته شده است که گفتگوهای بین طرفین در امور «فنی» خواهد بود. نخست وزیر عراق بر ضرورت افزایش تولید نفت در این کشور تأکید کرده و گفته است که کردها باید صادرات نفت از کرکوک و همچنین کردستان عراق را به دولت مرکزی واگذار کنند و در عوض سهم خود از درآمدها را دریافت کنند.
بعد از این که داعش مناطق وسیعی را در شمال عراق اشغال کرد، سربازان عراقی آن ناحیه را ترک کردند و در ادامه طی درگیری‌ها با داعش، نیروهای کرد کنترل میادین نفت اطراف کرکوک را در دست گرفتند.
سه میدان نفت کرکوک به شرکت نفت شمال عراق که متعلق به دولت مرکزی این کشور است، تعلق دارند. با این حال نفت این میادین از طریق خط لوله به بندر جیهان ترکیه صادر می‌شود و این خط لوله از نواحی تحت کنترل اقلیم کردستان عراق می‌گذرد.
پیشتر یکی از مقامات وزارت نفت عراق تهدید کرده بود که اگر دولت مرکزی عراق و حکومت اقلیم کردستان عراق بر سر صاردات نفت به توافق نرسند، عراق نفت خود را از طریق ایران صادر می‌کند.
عراق به دلیل کاهش قیمت نفت به شدت تحت فشار است. این کشور قصد دارد تولید نفت خود را همچنان افزایش دهد و این امر حتی ممکن است کاهش بیشتر قیمت‌های نفت را در پی داشته باشد.
فشارهای اقتصادی در کنار تسلط داعش بر بخشی از قلمروی عراق، باعث شده تا دولت مرکزی عراق و حکومت اقلیم کردستان عراق، در پی این باشند تا راهی برای حل اختلافات خود بیابند.
به نظر می‌رسد با آغاز گفتگوها بین طرفین گزینه صادرات نفت شمال عراق از طریق ایران نیز از دستور کار دولت مرکزی عراق خارج شود. اصولاً شاید این گزینه تنها برای فشار به کردها و امتیازگیری از آن‌ها در مذاکرات مطرح شده باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵