کد مطلب: 93873
 
بازار نفت کی به توازن خواهد رسید؟
 
آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد عرضه و تقاضای جهانی نفت در سال آینده میلادی تا حد زیادی به توازن خواهد رسید.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۶
آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد عرضه و تقاضای جهانی نفت در سال آینده میلادی تا حد زیادی به توازن خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد عرضه و تقاضای جهانی نفت در سال آینده تا حد زیادی به توازن خواهد رسید، زیرا رشد در میزان مصرف به کاهش میزان نفت ذخیره شده در طی ۳ سال گذشته کمک خواهد کرد و افزایش سریع تولید را خنثی خواهد نمود.

این آژانس غربی مستقر در پاریس در گزارش ماهیانه خود گفته که همچنان پیش بینی می کند که میزان تقاضای جهانی برای نفت خام در سال ۲۰۱۷ به میزان ۱.۶ میلیون بشکه در روز افزایش یابد و این رقم در سال ۲۰۱۸ به ۱.۴ میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

آژانس بین المللی انرژی در گزارش خود می افزاید: «با توجه به این فرض که میزان تولید نفت اوپک بدون تغییر خواهد ماند و شرایط آب و هوایی عادی خواهد بود، پیش بینی می کنیم که قیمت نفت در سه دوره از ۴ دوره سه ماهه سال ۲۰۱۸ متوازن باشد.»

«در کل سال ۲۰۱۸، تقاضا برای نفت و تولید از سوی غیر اوپکی ها تقریبا به یک میزان رشد خواهد کرد و این چشم انداز کلی است که احتمالا مانع از افزایش بیشتر قیمت ها خواهد شد.»

آژانس همچنین گفته، میزان ذخایر نفت تجاری جهان احتمالا در سه ماهه سوم امسال کاهش یافته که تنها دومین کاهش میزان ذخایر از زمان آغاز افت قیمت ها در سال ۲۰۱۴ تاکنون به شمار می رود. این کاهش به لطف افت میزان نفت ذخیره شده بر روی دریا یا نفت در حال ترانزیت رخ داده است.

بر این اساس، میزان ذخایر صنعتی در کشورهای صنعتی در ماه اوت به میزان ۱۴.۲ میلیون بشکه کاهش یافته و به ۳.۰۱۵ میلیارد بشکه رسیده است، اما این رقم همچنان ۱۷۰ میلیون بشکه بالاتر از میزان متوسط ۵ سال اخیر است.

آژانس بین المللی انرژی در این گزارش میزان تبعیت اوپک از توافق کاهش تولید را در ماه سپتامبر ۸۸ درصد و از ابتدای امسال تاکنون ۸۶ درصد پیش بینی کرده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵