کد مطلب: 34373
 
بررسی میزان آلاینده های تولیدی خودروها
 
میزان آلاینده های تولیدی خودروها و وضع سوختهای توزیعی در کشور توسط پژوهشگاه نفت بررسی می شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۸
میزان آلاینده های تولیدی خودروها و وضع سوختهای توزیعی در کشور توسط پژوهشگاه نفت بررسی می شود.

رئیس پردیس محیط زیست و انرژی پژوهشگاه صنعت نفت  در مراسمی که به مناسبت گرامیداشت هفته دولت در محل پژوهشگاه برگزار شد، با اعلام این خبر افزود: در این طرح، میزان آلاینده های بنزن، تولوئن، اتیل بنزن و زایلنهای خروجی از اگزوز خودروها اندازه گیری می شود.

محمود ترکی ادامه داد: همچنین در طرح دیگری، پژوهشگاه صنعت نفت با همکاری شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، وضع سوختهای توزیعی را در کشور بررسی می کند.

اندازه گیری گوگرد عنصری در نمونه های گاز طبیعی برای نخستین بار در کشور

وی با بیان اینکه پژوهشگاه صنعت نفت عضو شبکه آزمایشگاه های نانو و عضو معتمد سازمان محیط زیست است، تصریح کرد: هم اکنون امکان اندازه گیری گوگرد عنصری در نمونه های گاز طبیعی نیز برای نخستین بار در کشور به همت پژوهشگاه صنعت نفت فراهم شده است.

ترکی از طرح احداث آزمایشگاه های انرژی نو خبر داد و افزود: در گذشته تنها آنالیز شکست برخی قطعات صنعتی و انجام خدمات آزمایشگاهی و مشاوره ای در پژوهشگاه انجام می شد، در حالیکه اکنون آنالیز شکست کلیه فرایندها و طراحی سیستمهای پایش خوردگی و همچنین تهیه و تدوین نقشه خوردگی اتمسفری در برنامه پژوهشگاه قرار دارد.

وی با بیان اینکه هزینه های خوردگی بین ٠,٨ تا سه درصد تولید ناخالص ملی کشورها را دربرمی گیرد، افزود: این درحالیست که با مدیریت صحیح خوردگی، هزینه های این بخش تا ٣٠ درصد کاهش می یابد.

بهره برداری از تصفیه خانه پالایشگاه گاز خانگیران تا یکماه آینده

رئیس پردیس محیط زیست و انرژی پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به فعالیتهای این پردیس در زمینه مدیریت پسماندها و اجرای فرایند تبدیل زباله های آلی به کمپوست و پاکسازی خاکهای آلوده تصریح کرد: همچنین کار طراحی تصفیه خانه ها نیز در این پردیس پیگیری می شود که تا یکماه آینده، تصفیه خانه پالایشگاه گاز خانگیران آماده می شود.

ترکی با اشاره به مسئولیت پژوهشگاه صنعت نفت در سنجش و پایش آلایندگی های هوا، در باره هوای عسلویه گفت: هوای عسلویه آلوده است و پژوهشگاه در قالب پروژه ای، اندازه گیری میزان انتشار آلایندگی ها را در این منطقه انجام داده است.

مدل مدیریت آلایندگیهای هوای عسلویه تدوین می شود

وی تصریح کرد: در صورت نهایی شدن طرح سنجش آلودگی هوای عسلویه که در ١٠ فاز فعال این منطقه دنبال می شود، مدلی به منظور مدیریت آلودگی هوای عسلویه تدوین و ارائه خواهد شد.

به گفته ترکی، این مدل به مدیریت آلودگی هوا در عسلویه کمک می کند و بدیهی است حذف کامل آلایندگیها تنها از طریق خاموشی کامل فلرها محقق می شود.

رئیس پردیس محیط زیست و انرژی پژوهشگاه صنعت نفت در باره بررسی امکان بکارگیری اتانول به عنوان اکتان افزا در بنزین افزود: یک میلیون و ١٠٠ هزار تست میدانی در این زمینه انجام شده است که نتایج آن نشان می دهد امکان استفاده از اتانول برای افزایش اکتان بنزین وجود دارد.

وی افزود: این درحالیست که اتانول تولیدی در کشور به قدری نیست که پاسخگوی این نیاز باشد و حتی اگر به این منظور مورد استفاده قرار گیرد، تنها برای ١٧ تا ١٨ روز جوابگو خواهد بود.

به گفته ترکی، هم اکنون طرحی مبنی بر ارائه بنزینی با پنج درصد اتانول در یک یا دو شهر کشور دنبال می شود که این میزان استفاده از این میزان اتانول، تفاوت چندانی در کیفیت بنزین ایجاد نمی کند؛ اما در صورت اضافه شدن درصد اتانول به بنزین، باید قطعات خودروها متناسب با تغییرات اعمال شده در سوخت اصلاح شود که بررسیها در این زمینه در دست اقدام است.

مراسم گرامیداشت هفته دولت روز گذشته (٣ شهریورماه) با حضور رئیس و اعضای هیئت مدیره پژوهشگاه صنعت نفت در محل مرکز همایشهای بین المللی پژوهشگاه برگزار شد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵