کد مطلب: 104133
 
سفر روحانی به بندرعباس در آستانه تحریم های جدید نفتی
افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره، سهمیه بندی بنزین را منتفی می کند؟
 
فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس که که از اواخر سال گذشته به مدار آمده بود، در حالی فردا (پنجشنبه) با حضور رییس جمهوری افتتاح می شود که افزایش مصرف داخلی و تحریمهای قریب الوقوع آمریکا بر ضد ایران، دولت با چالشی جدید مواجه کرده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۶
فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس که که از اواخر سال گذشته به مدار آمده بود، در حالی فردا (پنجشنبه) با حضور رییس جمهوری افتتاح می شود که افزایش مصرف داخلی و تحریمهای قریب الوقوع آمریکا بر ضد ایران، دولت با چالشی جدید مواجه کرده است.
به گزارش نکونیوز، رشد مصرف بنزین در سال ۱۳۹۶، شش درصد پیش بینی می شد اما امشال تاکنون شاهد افزایش هشت درصدی مصرف بنزین بوده ایم و پیشبینی می شود در صورت تداوم روند کنونی، رشد مصرف بنزین به ۹ درصد افزایش یابد.
واردات بنزین در سال ۱۳۹۶ با رشدی که داشته روزانه ۱۲.۶ میلیون لیتر بود. البته واردات بنزین تا دی‌ماه بیش از سه درصد رشد داشته که از زمانی که پالایشگاه ستاره خلیج فارس وارد مدار شد واردات بنزین بیش از ۷۴ درصد در دی، بهمن و اسفندماه کاهش داشت و پیش بینی شد واردات بنزین در سال ۱۳۹۷ کاهش یابد .بر این اساس در آخرین روز فروردین ماه سال جاری بود که موسوی خواه، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی به ایسنا گفت: میزان تولید بنزین در کشور نزدیک به ۸۰ میلیون لیتر است که با به مدار آمدن فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ۸۴ میلیون لیتر می رسد.
پیش از این مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی گفته بود در سه ماه نخست سال میانگین واردات بنزین روزانه ۹ میلیون لیتر است و میزان واردات بنزین در در سه ماهه دوم سال کم تر خواهد شد و ممکن است به ۴.۵ میلیون برسد و در نهایت واردات بنزین در سه ماهه سوم سال قطع خواهد شد. میزان تولید بنزین در کشور نزدیک به ۸۰ میلیون لیتر است که با به مدار آمدن فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ۸۴ میلیون لیتر می رسد. بدین ترتیب گام بلندی برای خودکفایی بنزین برداشته می شود تا در حالی که تحریم های آمریکا بر ضد ایران، واردات بنزین را محدود می کند، کمبودی در داخل کشور ایجاد نشود. ضمن اینکه اکنون بیش از هر زمان دیگری سخن از سهمیه بندی بنزین و بهره گیری مجدد از کارت هوشمند سوخت به میان امده است و شاید افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و خودکفایی در تولید بنزین، موضوع سهمیه بندی بنزین را به حاشیه ببرد.
۱۰ اردیبهشت سال گذشته با حضور رییس جمهور فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در بندرعباس افتتاح و اعلام شد این پالایشگاه به تنهایی معادل ۵۵ درصد مجموع تولید دیگر پالایشگاه‌ها بنزین تولید می‌کند و با تکمیل همه فازهای آن مجموع تولید بنزین کشور به بیش از ۲۱۱ میلیون لیتر خواهد رسید؛ ضمن اینکه با در مدار قرار گرفتن تولید این پالایشگاه، ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل به ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی افزوده خواهد شد.
فاز دوم ستاره خلیج فارس نیز در اواسط زمستان سال ۱۳۹۶ به مدار آمد که اعلام شد با راه اندازی آن متوسط تولید بنزین کشور به حدود ۷۸ میلیون لیتر خواهد رسید. فردا فاز دوم این پالایشگاه به صورت رسمی و با حضور رییس جمهور افتتاح خواهد شد. با افتتاح فاز دوم این پالایشگاه، ۱۲ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ۵ به تولید بنزین کشور افزوده می شود و تولید نفت گاز نیز از ۴ به ۸ میلیون لیتر در روز می‌رسد.
هم اکنون مجموع بنزین تولیدی این پالایشگاه ۲۴ میلیون لیتر با کیفیت یورو ۵ است. قرار است با تکمیل سه فاز این پالایشگاه روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین در کشور تولید شود که سهم هر فاز از این فرآیند، روزانه ۱۲ میلیون لیتر است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵