داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 85043
 
جاده ابریشم جدید و نظم در حال ظهور
طرحی که در آینده بیشتر از آن خواهید شنید
 
هدف نهایی چین این است تا از طریق «طرح مارشال» خود، متحدان بسیاری برای خود دست و پا کند تا در نهایت بتواند با پشت سر گذاشتن آمریکا، به قدرت برتر در اقتصاد جهانی و نظم نوین جهانی تبدیل شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۲
اجلاس «یک کمربند و یک جاده» که امروز و فردا در پکن پایتخت چین برگزار می‌شود، یکی از مهم‌ترین رویدادهای جهان در سال ۲۰۱۷ است. چین از طریق این اجلاس رسماً طرح «جاده ابریشم جدید» را کلید می‌زند؛ طرحی که عده زیادی آن را با «طرح مارشال» مقایسه می‌کنند و به بیان دقیق‌تر طرحی که در کانون برنامه‌های چین برای ایجاد یک نظم نوین جهانی قرار دارد.
به گزارش نکونیوز، حداقل ۲۸ تن از سران کشورها، از ترکیه و روسیه گرفته تا ایتالیا و اسپانیا، و نمایندگی از بیش از ۱۳۰ کشور دنیا و ۷۰ سازمان بین‌المللی در پکن گرد هم می‌آیند تا چین بزرگ‌ترین ابتکار بین‌المللی خود را در حوزه اقتصاد و همکاری بین‌المللی برای آن‌ها رونمایی کند.
جاده ابریشم جدید، مجموعه‌ای از پروژه‌های زیرساختی، انرژی، تجارت، حمل و نقل و فناوری اطلاعات است که چین و آسیای شرقی را به آسیای مرکزی، اروپا و آفریقا وصل می‌کند. هدف چین این است که با ایجاد رونسانی اقتصادی از طریق احیای جاده ابریشم، یک نظم جدید جهانی ایجاد کند که خود کانون اصلی در آن است.
جاده ابریشم جدید، یا طرح بلند پروازانه یک کمربند و یک جاده که شامل یک مسیر دریایی و یک مسیر زمینی برای وصل کردن آسیای شرقی تا اروپا و آفریقا است، از طریق تکمیل کردن پروژه‌های متعددی در کشورهای متعدد شکل می‌گیرد که در نتیجه آن چین در نهایت متحدان بسیاری در نقاط مختلف دنیا به دست خواهد آورد.
به ترکیب شرکت‌کنندگان در اجلاس جاده ابریشم که نگاه کنیم می‌بینیم که چین تمرکز خود را بر همکاری اقتصادی با کشورهای آسیای میانه، اروپای شرقی و البته همسایگانش در شرق آسیا قرار داده است. از ایران نیز هیأتی به ریاست علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد در این اجلاس حضور خواهد داشت. در طرحی نهایی جاده ابریشم جدید، ایران می‌تواند جایگاه مهمی داشته باشد و قطعاً این طرح در سال‌های آینده مورد توجه کارشناسان و سیاست‌مداران ایرانی قرار خواهد گرفت.
جاده ابریشم جدید حاوی تعداد خطوط انتقال گاز و نفت است که ایران می‌تواند در آن سهمی اساسی داشته باشد. به گفته‌ی پپه اسکوبار، چین با عملی کردن جاده‌ی ابریشم جدید، مسیر واردات انرژی خود از خاور میانه را که هم‌اکنون صرفاً یک مسیر دریایی است، از طریق ایجاد خطوط لوله‌، ۱۲ هزار کیلومتر کوتاه‌تر می‌کند. خط لوله صلح که فعلاً مقصد آن صرفاً پاکستان است می‌تواند در ادامه به سمت چین برود تا ایران به تأمین‌کننده گاز این اقتصاد مهم در دنیا تبدیل شود. چین هم‌اکنون قصد دارد در قالب کریدور اقتصادی چین-پاکستان که بخشی از طرح جاده‌ی ابریشم جدید است، ۴۶ میلیارد دلار در پاکستان سرمایه‌گذاری نماید. نخست‌وزیر پاکستان یکی از افرادی است که در اجلاس «یک کمبرند و یک جاده» حضور دارد.
حضور فعال چین در ابتکارات، طرح‌ها و نهادهایی نظیر سازمان همکاری شانگهای، بریکس، بانک سرمایه‌گذاری زیرساخت آسیا و جاده ابریشم جدید خواست و اراده جدّی این کشور را برای ایجاد نظم جایگزین جهانی را نشان می‌دهد.
طرح جاده ابریشم جدید، توجه بسیاری از کارشناسان را به خود جلب کرده است. اما واقعیت این است که این طرح، کاملاً نوپا است. شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، در سفر سال ۲۰۱۳ به آسیای مرکزی (در قزاقستان) و جنوب شرقی آسیا (در اندونزی) ابتکار مشترک کمربند اقتصادی جاده ابریشم و راه ابریشم دریایی قرن بیست و یک را مطرح نمود. وی این ابتکار را محور اصلی سیاست خارجی و داخلی خود معرفی کرد. سند چشم انداز و اقدامات مربوط به ابتکار «یک کمربند و یک جاده» که توسط دولت چین منتشر شده، تاکید دارد که جهت‌گیری کلی آن مبتنی بر پذیرش جهان چندقطبی، جهانی شدن اقتصاد، تنوع فرهنگی، کاربست گسترده فناوری اطلاعات برای ایجاد رژیم تجارت آزاد جهانی و اقتصاد جهانی در پرتو همکاری آزاد منطقه‌ای است.
مسیر خشکی جاده ابریشم از چین شروع شده و با گذر از آسیای مرکزی به قلب اروپا می‌رسد . این مسیر، چین را از طریق آسیای مرکزی و آسیای غربی به خلیج فارس و مدیترانه پیوند می‌زند. در واقع چین به دنبال ایجاد پل زمینی اوراسیایی جدیدی در قالب ایجاد کریدورهای چین-مغولستان-روسیه، چین-آسیای مرکزی-آسیای غربی و چین-شبه جزیره هندوچین است و در این مسیرها روی شهرهای عمده و ایجاد پارک‌های صنعتی-اقتصادی تمرکز شده است. راه ابریشم دریایی نیز عمدتاً مشتمل بر کریدورهای اقتصادی چین-پاکستان؛ و بنگلادش- چین-هند- میانمار است.
جاده ابریشم، منطقه‌ای با جمعیت سه میلیارد نفر و اقتصادی ٢٣ هزار میلیارد دلاری را در بر می‌گیرد. طول این جاده یازده هزار کیلومتر است و ۶۵ کشور در مسیر آن قرار دارند.
تا کنون مشخص شده که چین برای پشتیبانی از جادۀ ابریشم جدید دست کم ۶۲ میلیارد دلار به سه بانک توسعه چین (۳۲ میلیارد دلار)، بانک صادرات -واردات چین (۳۰ میلیارد دلار) و بانک توسعۀ کشاورزی چین تزریق می‌کند. همچنین خبرهایی شنیده می‌شود که جاده ابریشم چین با اتحادیه اقتصادی اوراسیایی (اتحادیه تجاری بین روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان)، پیوند خواهد خورد.
هدف نهایی چین این است تا از طریق «طرح مارشال» خود، متحدان بسیاری برای خود دست و پا کند تا در نهایت بتواند با پشت سر گذاشتن آمریکا، به قدرت برتر در اقتصاد جهانی و نظم نوین جهانی تبدیل شود.
قطعاً در سال‌های آینده چیزهای بسیار بیشتری در مورد طرح جاده ابریشم جدید خواهیم شنید.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵