کد مطلب: 81281
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
هفته سیگنال‌های امیدبخش
 
بازار جهانی نفت در هفته گذشته شاهد سیگنال‌های مثبتی از این امر بود که بالاخره واردکنندگان به سراغ انبارهای نفت خود رفته‌اند و این امر می‌تواند نویدبخش از بین رفتن مازاد عرضه موجود در بازارها باشد. در هفته گذشته، قیمت نفت نیز حدود یک درصد افزایش یافت.
تاریخ انتشار : شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۹
بازار جهانی نفت در هفته گذشته شاهد سیگنال‌های مثبتی از این امر بود که بالاخره واردکنندگان به سراغ انبارهای نفت خود رفته‌اند و این امر می‌تواند نویدبخش از بین رفتن مازاد عرضه موجود در بازارها باشد. در هفته گذشته، قیمت نفت نیز حدود یک درصد افزایش یافت.
به گزارش نکونیوز، گرچه در آخرین روز کاری هفته (جمعه) قیمت نفت حدود یک درصد کاهش یافت با این حال در مجموع هفته گذشته، هفته خوبی برای بازار نفت بود و قیمت هر دو شاخص عمده نفت حدود ۱.۱ درصد افزایش یافت.
دیروز کمیته وزارتی مشترک اوپک و غیراوپک که مسئولیت نظارت بر توافق نفتی را بر عهده دارد گزارش داد که اوپک و غیراوپک در مجموع به اندازه ۸۶ درصد میزان توافق شده، تولید نفت خود را کاهش داده‌اند.
به دلیل بالا رفتن قیمت نفت، تعداد زیادی از واردکنندگان ترجیح می‌دهند با کم کردن موجودی انبار خود، تقاضای خود را رفع کنند و این امر می‌تواند کاهش میزان مازاد عرضه موجود در بازارها را به همراه داشته باشد. رویترز در گزارشی وضعیت بازارهای پیش‌فروش نفت را بررسی کرده و نوشته است که فعالان بازار انتظار دارند که بازار نفت از ابتدای سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷ وارد کسری عرضه شود.
اوپک و غیراوپک توافق کرده بودند که تولید نفت خود را حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
تبعیت اوپک و غیراوپک از توافق نفتی به عنوان یک عامل مثبت در جهت افزایش قیمت نفت عمل کرده است.
با این حال، افزایش تولید نفت آمریکا و افزایش سطح ذخیره‌سازی نفت در این کشور هنوز منشا نگرانی است و این در روز جمعه باعث شد تا قیمت نفت حدود یک درصد کاهش یابد.
سطح ذخیره‌سازی نفت در آمریکا در هفته گذشته ۵۶۴ هزار بشکه افزایش یافت و به ۵۱۸.۷ میلیون بشکه رسید. این بالاترین سطح ذخیره‌سازی نفت در چنین هفته‌ای از سال ۱۹۸۲ تاکنون است. با این حال، سرعت انباشتن انبارها از نفت کُند و واردات نفت آمریکا کاهش یافته است. تحلیل‌گران گلدمن ساکس گفته‌اند که آمریکا در حال پر کردن انبارها از نفتی که پیش از توافق اوپک و غیراوپک برای کاهش تولید، خریداری کرده است. این می‌تواند خبر خوبی باشد. در واقع حجم معاملات نفتی در بازارهای آتی کاهش یافته و فعالان بازار به سراغ استفاده از انبارهای ارزشمند خود رفته‌اند.
این‌ها نشانه‌هایی از این واقعیت است که به دلیل بالا رفتن قیمت نفت، تعداد زیادی از واردکنندگان ترجیح می‌دهند با کم کردن موجودی انبار خود، تقاضای خود را رفع کنند و این امر می‌تواند کاهش میزان مازاد عرضه موجود در بازارها را به همراه داشته باشد. رویترز در گزارشی وضعیت بازارهای پیش‌فروش نفت را بررسی کرده و نوشته است که فعالان بازار انتظار دارند که بازار نفت از ابتدای سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷ وارد کسری عرضه شود. به گفته رویترز، قیمت نفت برنت در بازارهای پیش‌فروش برای سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷ به نحو محسوسی افزایش یافته است. (بیشتر بخوانید.)
در هفته گذشته تولید نفت خام آمریکا افزایش یافت و به ۹ میلیون بشکه در روز رسید. با این حال واردات نفت خام این کشور نیز در هفته منتهی به ۱۷ فوریه کاهش یافت و به ۷.۲۹ میلیون بشکه در روز رسید. تعداد دکل‌های حفاری در آمریکا نیز ۵ عدد افزایش یافت و به ۶۰۲ عدد رسید.
در واقع، در آن سر طیف، وضعیت تولید نفت در آمریکا باعث وارد کردن فشار رکودی بر قیمت نفت شده است.
در هفته گذشته صادرات نفت آمریکا نیز رکورد زد و به ۱.۲ میلیون بشکه در روز رسید.
نفت برنت کار خود را در هفته گذشته با قیمت ۵۵ دلار و ۹۹ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز به ۵۳ دلار و ۹۹ سنت به ازای هر بشکه رسید.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵