کد مطلب: 106014
 
نگاهی به سخنان اخیر رییس سازمان محیط زیست
عسلویه و پالایشگاه تهران باید همین امروز تعطیل شوند اما...
 
سخنان اخیر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست درباره اوضاع محیط زیست ایران و وضعیت صنایع و از جمله صنایع نفت و گاز بازتاب گسترده ای داشت اما پرسشهای بی پاسخی هم از سخنان او مانده که نشان می دهد اوضاع همچنان به همین منوال طی خواهد شد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۹
سخنان اخیر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست درباره اوضاع محیط زیست ایران و وضعیت صنایع و از جمله صنایع نفت و گاز بازتاب گسترده ای داشت اما پرسشهای بی پاسخی هم از سخنان او مانده که نشان می دهد اوضاع همچنان به همین منوال طی خواهد شد.
به گزارش نکونیوز، عیسی کلانتری روز پنجشنبه در هشتمین اجلاس عمومی شورای عالی استانها در محل مجلس قدیم گفت: این چه کاری است که قانونگذار می گویند صنایع آلاینده یک درصد تولیدات خود را بابت آلایندگی جریمه دهند آیا این یک راهکار برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست محسوب می شود؟ از نظر قوانین محیط زیستی عسلویه باید همین امروز تعطیل شود و اگر بخواهیم استانداردهای بین المللی در حوزه محیط زیست را رعایت کنیم می بایست ۸۰ درصد از صنایع کشور امروز تعطیل شوند این صنایع شامل نیروگاه ها، پالایشگاه‌ها و حتی صنایع تولید مواد غذایی است، باید تأکید کرد که همین امروز به عنوان مثال پالایشگاه تهران باید تعطیل شود.
رئیس سازمان محیط زیست این را هم گفته که هیچ کس نمی‌تواند ۴۸ ساعت در عسلویه زندگی کند. شاغلان در عسلویه هیچ جایی برای فرار ندارند، چرا که شهرها بین پالایشگاه‌ها احاطه شدند و به دلیل اینکه باید هزینه‌هایی صورت می‌گرفت، این پالایشگاه‌ها جابجا نشدند. ۱۲۰ میلیارد دلار در عسلویه سرمایه گذاری شده است و در حالی که برای جابجایی پالایشگاه‌ها تنها یک میلیارد دلار هزینه لازم بود، اما بر اساس کوتا‌هی‌های صورت گرفته مردم عسلویه یا باید بمیرند و یا جابجا شوند و یا صنعت گاز و پتروشیمی ما تعطیل شود. وی افزود: صنعت گاز و پتروشیمی سالیانه ۴۵۰ میلیارد تومان جریمه به استانداری پرداخت می‌کند و استانداری به جای اختصاص این رقم به عسلویه آن را بین شهرهای اطراف مانند بوشهر تقسیم می‌کند که این نقض قانون است.
رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه برای حفاظت از محیط زیست، باید همین امروز پالایشگاه تهران تعطیل شود، گفت: آیا می‌توانید صف‌های چند کیلومتری پمپ بنزین را تحمل کنید؟‌،حرف زدن آسان است، اما در مرحله اجرا با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستیم، چرا که از ابتدا مسائل زیست محیطی در هیچ طرحی بررسی نشده است.
سخنان رییس سازمان حفاظت محیط زیست صریح و تکان دهنده بود اما نه تنها هیچ راهکاری با خود نداشت، بلکه اینگونه از این حرفها میشد نتیجه گرفت که باید به همین منوال پیش برویم و امیدی به بهبود نیست.
عیسی کلانتری می گوید نمی توان پالایشگاه تهران را تعطیل کرد چون خودروها بی بنزین می مانند یا عسلویه را نمی توان تعطیل کرد چون نمی شود. اما رییس سازمان محیط زیست هیچ راهکاری ارائه نمی دهد. پس پرسش اینجاست که تفاوت بین مدیران و مسئولان و مردم عادی چیست که آنها هم از اوضاع انتقاد می کنند و مردم هم شکایت دارند؟! اگر قرار باشد مسئول سازمان محیط زیست هم صرفا منتقد باشد و دیگر مدیران هم تلاشی نکنند تا مشکلات حل شود، پس اصلا چه فرقی با مردم دارند؟
مسایلی که رییس سازمان محیط زیست درباره آلایندگی پالایشگاه تهران یا آنچه در عسلویه در جریان است مطرح کرده، مسایل جدید و عجیبی نیست. به عنوان مثال در مورد عسلویه سالهاست هشدار داده می شود که آلایندگی در آن منطقه به حد خطرناکی رسیده است. اما کو گوش شنوا؟! حالا گفتن این حرفها چه دردی از مردم دوا می کند وقتی هیچکدام از مسئولان در پی رفع این مشکلات نیستند؟
و تکرار یک پرسش : اگر وظیفه مسئولان هم مثل مردم انتقاد کردن باشد پس چه کسی باید مشکلات را حل کند؟
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵