کد مطلب: 33851
 
خام‌فروشی در اقتصاد مقاومتی جایگاهی ندارد
 
رئیس کمیسیون چشم‌انداز و شوراهای مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: خام‌فروشی در اقتصاد مقاومتی جایگاهی ندارد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۲
رئیس کمیسیون چشم‌انداز و شوراهای مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: خام‌فروشی در اقتصاد مقاومتی جایگاهی ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، محمدابراهیم مداحی در برنامه چشم‌انداز از سیمای مرکز بوشهر که سید مرتضی نبوی عضو دیگر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز حضور داشت، در پاسخ به اینکه گفته می‌‍‌‌شود که استان بوشهر یکی از استان‌های تاثیرگذار در اقتصاد کشور و حتی منطقه است حال در بحث اقتصاد مقاومتی فکر می‌کنید این استان با قابلیت‌ها و زیرساخت‌ها و توانمندی‌هایی که در حوزه‌های گوناگون دارد چطور می‌تواند نقش‌آفرین باشد، اظهار کرد: رویکرد اقتصاد مقاومتی پویایی، تولید ثروت و توسعه است.

رئیس کمیسیون چشم‌انداز و شوراهای مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اقتصاد مقاومتی دارای چند ویژگی است که یکی توجه به آمایش، یکی اقتصاد مردمی بودن و یکی هم جنبه‌های دانش‌بنیان است.

مداحی ادامه داد: استان بوشهر در بحث انرژی رتبه اول کشور را داراست اما اقتصاد مقاومتی این موضوع را قبول نمی‌کند و خام‌فروشی است و حتی صنایع پایین دستی در حوزه انرژی خاستگاه اقتصاد مقاومتی نیست.

رئیس کمیسیون چشم‌انداز نخبگان خاطرنشان کرد: ۷۰ درصد محصولات استان بوشهر نفتی است و اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه ما بیاییم با رویکرد دانش‌بنیان از منابع خود استفاده کنیم.

مداحی افزود: استان بوشهر غیر از صنایع تبدیلی چنانچه می‌تواند محصولات خارج از فصل داشته باشد مانند کشت‌های گلخانه‌ای می‌تواند در صادرات این محصولات هم موفق باشد.

وی اضافه کرد: امروز یک خوشه موز در صنعت هیدروپنیک ۷۰ کیلو می‌تواند باشد(کشت بدون خاک) و این یعنی اقتصاد مقاومتی و در چشم‌انداز جمهوری اسلامی پیش‌بینی شده که ما باید سال ۱۴۰۴ اگر می‌خواهیم اول باشیم باید درآمد سرانه حداقل ۲۷ هزار و ۵۰۰ دلار باشد و الان که ۱۱ هزار دلار است با چه کیفیتی می‌توانیم به آن برسیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی زندگی با شرایط مطلوب است، تاکید کرد: هدف از اقتصاد مقاومتی این است که می‌خواهد درب زندگی را به‌روی مردم باز کند.

مداحی بیان کرد: همانطور که ما در حوزه سیاسی، امنیتی و دفاعی قدرت اول منطقه هستیم و هیچ رقیب هم در منطقه نداریم در دنیا هم جز قدرت‌ها هستیم.

وی ادامه داد: ۴۰۰ سال بعد از دوران صفوی به این طرف ما خارج از مرزهای سیاسی تاثیرگذار هستیم و همه به این اذعان دارند، حال با این وضعیت چرا از نظر اقتصاد رتبه یک منطقه و در دنیا جز ۱۰ قدرت اول نباشیم.

مداحی در پاسخ به اینکه مصادیق عینی اقتصاد مقاومتی را چطور می‌توانیم جست و جو کنیم، گفت: از سال ۱۹۹۰ یک رویکرد اقتصادی در دنیا به وجود آمد که ما می‌توانیم از کارگاه‌ها و بنگاه‌های کوچک اقتصادی پتانسیل عظیم اقتصادی ایجاد کنیم و اقتصاد خانواده بخشی از اقتصاد مقاومتی است.

رئیس کمیسیون چشم‌انداز و امور نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بزرگان مجمع تشخیص مصلحت تصمیم گرفتند جدای از اینکه در بحث‌های کلان اقتصادی فعال باشند، استعدادها و ظرفیت‌های اقتصادی استانی و شهرستانی را فعال کنند به همین جهت ۳۱ استان را به ۹ منطقه تقسیم کردند و مسئول هر منطقه یکی از اعضای مجمع مصلحت است که در استان بوشهر مهندس نبوی مسئولیت دارند.

وی ادامه داد: هدف از سفر به استان بوشهر این است تا یک هم‌اندیشی صورت گیرد و در این هم‌اندیشی بتوانیم راهکار تدوین سند توسعه استان بوشهر را از سند چشم‌انداز و اقتصاد مقاومت کلان در بیاوریم.

مداحی افزود: اگر در استان بوشهر پیش‌بینی شده که تجارت به عنوان یک فاکتور خیلی مهم می‌تواند باشد هم دولت در زیرساخت‌ها سرمایه‌گذاری کند هم خود مردم را درگیر کنیم.

وی یادآور شد: چنانچه در بخش کشاورزی و تولید گوجه فرنگی استان بوشهر رتبه اول و در بخش خرما رتبه دوم و در بخش میگو رتبه برتر را دارد در سطح جهانی چه سهمی از اقتصاد جهانی در تولید گوجه فرنگی، خرما و پرورش میگو دارد؟

رئیس کمیسیون چشم‌انداز و شوراهای مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: علت حضور متخصصان مجمع تشخیص مصلحت در این استان این است که بیایم و مسیری را بر مبنای آمایش و استعداد برای اقتصاد ملی بدهیم که تاثیر مستقیم و سریع در اقتصاد مردم استان بوشهر داشته باشد.

مداحی افزود: این حضور و برنامه با محوریت استاندار و با استمداد و کمک از نماینده ولی فقیه در استان اتفاق خواهد افتاد و صاحبنظران مجمع نیز در این زمینه کمک می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد خاطرنشان کرد: مردم وقتی وارد دفاع مقدس شدند جنگ را به نفع کشور ایران رقم زدند قبل از آن هم وقتی وارد میدان شدند نظام دیکتاتوری را بیرون کردند.

وی ادامه داد: اقتصاد ما مربوط به دوران قبل از انقلاب است و تورم ما سابقه ۶۰ ساله دارد و رشد اقتصادی ما در طول ۵۰ ساله هیچ وقت بالاتر از ۶ درصد نبوده است.

رئیس کمیسیون چشم‌انداز و شوراهای مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آیا بیرون کردن بیکاری، تورم و فقر از کشور کمتر از بیرون کردن نظام دیکتاتوری و صدام و صدامیان متجاوز است.

وی متذکر شد: همان طوری که مردم برای بیرون کردن نظام دیکتاتوری و صدام قیام کردند و اتحاد داشتند، دولت نیز زمینه را برای بیرون کردن فقر و بیکاری و تورم فراهم کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵