داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 36461
 
رفع عقب ماندگی بنادر ایران در برنامه ششم توسعه
 
معاون سازمان بنادر و دریانوردی گفت: رفع عقب ماندگی تاریخی بنادر ایران تنها با تکمیل پروژه های نیمه تمام و توجه به صنایع دریایی در برنامه ششم توسعه قابل جبران است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۲
معاون سازمان بنادر و دریانوردی گفت: رفع عقب ماندگی تاریخی بنادر ایران تنها با تکمیل پروژه های نیمه تمام و توجه به صنایع دریایی در برنامه ششم توسعه قابل جبران است.

هادی حق شناس روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: سیاست گذاران کشور در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه باید به ظرفیت استفاده از مرزهای آبی دریا توجه وی‍ژه داشته باشند.

وی خواستار همکاری بخش خصوصی برای توسعه صنایع بندی در کشور شد و گفت: برای رونق بخشی به این بخش و اتمام طرح های نیمه تمام بندری لازم است منابع دولتی در کنار منابع بخش خصوصی به کار گرفته شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بنادر و دریانوردی، تدوین و اجرای سریع راهبرد صنایع دریایی را برای توسعه کشور ضروری دانست و یادآور شد: سایر کشورها برای رسیدن به توسعه به تناسب ظرفیت ها، امکانات و مزیت نسبی خود گام بر می دارند.

حق شناس تاکید کرد: بسیاری از کشورهای توسعه یافته برای رونق بخشیدن به تولیدات صنعتی، کشاورزی و تجارت خود دارای اصول مشترکی مانند بهره مندی از بنادر مجهز و ناوگان های کشتیرانی متنوع برای تجارت از طریق دریا هستند.

وی گفت: کشورهای غربی از راه آبی و دریا به عنوان یک ابزار توسعه حداکثر استفاده را کرده اند زیرا یکی از راه های سریع و ارزان برای رسیدن به توسعه است.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد: بنادر ایران در صورت بهره مندی از زیرساخت های مناسب فعالیت بندری، فرصت بی نظیری برای توسعه شهرها و استان های بندری به شمار می روند.

حق شناس یادآور شد: همه به اهمیت تقاضای کشورهای جنوب شرقی آسیا برای ترانزیت کالا از مسیر ایران به کشورهای آسیای میانه پی برده اند.

وی افزود: کریدورهای شمال - جنوب و شرق - غرب سالهاست که از مسیر ایران تعریف شده است که باید این ظرفیت بالقوه شود.

معاون سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: برای بالفعل کردن این ظرفیت ها لازم است از تمام توان اداری، مالی، حقوقی، ارزی و خارجی استفاده شود که یکی از آنها تکمیل و تجهیز حوضچه های بندر شهید رجایی به منظور افزایش ظرفیت کانتینری کشور است.

ایران دارای ۱۱ بندر تجاری با ظرفیت تخلیه و بارگیری ۱۸۰ میلیون تن کالا در سال است که این بنادر در مسیر توسعه و تجهیز قرار دارند.

پارسال حدود ۱۴۰میلیون تن کالا اعم از نفتی و غیرنفتی در بنادر کشور تخلیه و بارگیری شد؛ همچنین در این مدت ۸۰۰ هزار تن کالا از بنادر ایران ترانزیت شد که ۵۰۰ هزار تن آن را محصولات نفتی تشکیل می داد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵