کد مطلب: 34481
 
مروری بر بازار فرآورده های نفتی در هفته ای که گذشت
افزایش تقاضا برای بنزین در جهان
 
مرور بازار فرآورده‌های نفتی در هفته‌ای که گذشت نشان می‌دهد طی این هفته شاهد افزایش نسبی تقاضا به ویژه برای بنزین در غرب و شرق بودیم.
تاریخ انتشار : جمعه ۷ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۵۳
مرور بازار فرآورده‌های نفتی در هفته‌ای که گذشت نشان می‌دهد طی این هفته شاهد افزایش نسبی تقاضا به ویژه برای بنزین در غرب و شرق بودیم.
به گزارش نکونیوز، طی هفته گذشته، حاشیه سود پالایشی در بازار سنگاپور نسبت به هفته پیش‌از آن روند مطلوبی داشته و پالایشگران منطقه از آرامش نسبی برخوردار بودند. حاشیه سود برای فرآورده‌های افزایش داشت اما شدت ان برای بنزین، نفتا و نفت کوره بیشتر بوده و برای سوخت جت و نفت و گاز بسیار کمتر بود. البته در این میان نمی‌توان نقش کاهش قیمت نفت خام را در بالا رفتن حاشیه سود نادیده گرفت. تقویت بازار بنزین از جانب تقاضای بالای اندونزی صورت گرفت بدین ترتیب که شرکت Pertamina به عنوان بزرگترین واردکننده بنزین آسیا به میزان ۹ میلیون بشکه از این فرآورده در ماه اوت خریداری نمود و به دنبال خرید ۵/۹ میلیون بشکه نیز برای ماه سپتامبر است. IOC هند نیز به دلیل تعمیرات پالایشی خود ناچار به واردات بیش‌از ۸۵۰ هزار بشکه در ماه
تقویت بازار بنزین از جانب تقاضای بالای اندونزی صورت گرفت بدین ترتیب که شرکت Pertamina به عنوان بزرگترین واردکننده بنزین آسیا به میزان 9 میلیون بشکه از این فرآورده در ماه اوت خریداری نمود و به دنبال خرید 5/9 میلیون بشکه نیز برای ماه سپتامبر است
اوت گردید. حاشیه سود نفتا نیز علی‌رغم مواجهه بازار این فرآورده‌ با مازاد عرضه با افزایش روبرو شد. تقویت بازار این فرآورده سبک از جانب تقاضا بود زیرا واحدهای Cracker کره‌جنوبی و مالزی نفتا را به صورت تک محموله برای جبران نیازهای خود طی ۱۲ ماه آینده خریداری کردند. اما فشار بر روی بازار آن در هفته‌های آتی بیشتر خواهد شد چرا کع تعطیلی و تعمیرات دو واحد cracker در ژاپن و تایوان، آرابیتراژ از غرب و عرضه محمولاتی از جانب اندونزی موجب بیشتر شدن عرضه آن خواهد شد. اما وضعیت برای نفت گاز مانند بنزین مساعد نبود زیرا موجودی فرآورده‌های میان تقطیر سنگاپور افزایش یافته و همچنین با اتمام تعمیرات پالایشی بر حجم عرضه از سمت تایلند به صورت تک محموله افزوده شد. علاوه بر آن، صادرات نفت گاز هند به دلیل فصل باران‌های موسمی و کاهش تقاضای داخلی شدت گرفته است.
نقشه گذشته سوخت جت تضعیف شد به طوری که پایین‌تر از نفت از نفت گاز ارزیابی گردید که غیراقتصادی بودن آربیتراژ، تقاضای محدود و بالا رفتن موجودی این سوخت دلایل این امر بودند. در مقابل، حاشیه سود نفت کوره با افزایش روبرو شده و تخفیف آن نسبت به نفت خام دوبی به علت محدودیت عرضه کمتر شد. با اینکه پیشتر جریان عرضه به دلیل پایین آمدن نرخ حمل در جهت کاهش بهای نفت کوره عمل می‌نمود اما در هفته قبل روندی معکوس داشت. پیش‌بینی می‌شود که ایران نیز برای تامین سوخت نیروگاهی خود در ماه سپتامبر اقدام به فروش نفت کوره به صورت تک محموله نکند.
در بازار اروپا، شرایط برای فرآورده‌های سبک و سنگین بسیار مناسب‌تر از فرآورده‌های میان تقطیر بود. بالا رفتن تقاضا و فراهم شدن فرصت آربیتراژ برای بنزین، نفتا و نفت کوره موجب حمایت از بازار این سه فرآورده شده اما در مقابل سوخت جت و VGO به دلیل عدم وجود تقاضای کافی و بالا رفتن سطح موجودی تحت فشار قیمتی قرار گرفتند البته بایستی به مشکلات پالایشی در این خصوص نیز اشاره داشت زیرا وفور عرضه نفت خام سبک و شیرین از سمت غرب آفریقا به ویژه لیبی مشوقی برای بکارگیری از نفت خام‌های ارزان‌‌تر توسط پالایشگران
قیمت بالاتر بنزین در سواحل شرقی خلیج مکزیک توانست صادرات بنزین از اروپا را که با مازاد عرضه این فرآورده مواجه بود، توجیه‌پذیر سازد که متعاقب آن قیمت بنزین در اروپا نسبت به نفت خام افزایش مطلوبی یافت
بود تا بدین ترتیب بتوانند حاشیه سود خود را تقویت کنند و لذا از میزان تقاضا برای خوراک‌های پالایشی جانشین برای واحدهای کراکینگ ثانویه کاسته شد. توقف عملیات کراکر کاتالیستی متعلق به شرکت اکسون موبیل در تگزاس نیز به افزایش موجودی در خلیج مکزیک و به تبع آن صرفه اقتصادی کم صادرات از اروپا انجامید. نزدیک شدن به پایان فصل تابستان و کاهش تقاضا برای سفر به افت قیمت سوخت جت انجامید که البته افزایش موجودی سوخت جت در رتردام را نیز باید مدنظر قرار داشت. به همین دلیل حق مرغوبیت سوخت جت نسبت به گاز در بازار ICE به شدت تقلیل یافت. اما قیمت بالاتر بنزین در سواحل شرقی خلیج مکزیک توانست صادرات بنزین از اروپا را که با مازاد عرضه این فرآورده مواجه بود، توجیه‌پذیر سازد که متعاقب آن قیمت بنزین در اروپا نسبت به نفت خام افزایش مطلوبی یافت. شایان ذکر است که مشکلات پالایشی در حوزه آتلانتیک در موزه بنزین نیز موثر بود. زیرا از یک سو، توقف غیرمترقبه عملیات پالایشگاه کانزاس کمکی در جهت بالا رفتن قیمت بنزین بود از سوی دیگر، مشکلات فنی پالایشگاهی در بریتانیا با ظرفیت ۲۱۰ هزار بشکه در روز نیز صادرات بنزین این واحد تولیدی را مختل کرد. تقویت بنزین بر بازار نفتا نیز به گونه‌ای مثبت تاثیر بر جای گذاشت که علاوه بر آن فرصت آربیتراژ به شرق آسیا نیز برای آن فراهم گردید که این دو عامل سبب شدند تا discount نفتا بیش‌از یک دلار در هر بشکه به نفت خام نزدیک‌تر گردد.
البته تقاضا برای نفتا در اروپا همچنان پایین بوده و فروشندگان به دنبال یافتن مشتری‌های آسیایی برای محمولات به فروش نرفته خود هستند که این منطقه نیز از محمولات هند و خاورمیانه اشباع شده است. از طرف دیگر، افزایش تقاضا برای سوخت‌کشتی (بانکر) موجب شد تا قیمت HCFO به بالاترین سطح در مقابل نفت خام اورال در بازار شمال‌غرب اروپا طی ۱۵ ماه گذشته برسد. البته حق مرغوبیت LSFO نیز کمی بهبود داشت اما چندان رضایتبخش نبود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵