کد مطلب: 92964
 
مروری بر ده دوره قبلی نمایشگاه بین المللی ایران پلاست
فراز و نشیب های ایران پلاست در گذر زمان
 
ایران پلاست دوباره به پاییز بازگشت تا یازدهمین دوره نمایشگاه، این بار همانند گذشته، در فصل پاییز برگزار شود. این یازدهمین نمایشگاه ایران پلاست است. نمایشگاهی که از بدو تاسیس تاکنون فراز و نشیب های مختلفی را تجربه کرده و پس از یک دوره اوج و فرود، به نظر می رسد دوباره به اوج بازگشته است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۷
ایران پلاست دوباره به پاییز بازگشت تا یازدهمین دوره نمایشگاه، این بار همانند گذشته، در فصل پاییز برگزار شود. این یازدهمین نمایشگاه ایران پلاست است. نمایشگاهی که از بدو تاسیس تاکنون فراز و نشیب های مختلفی را تجربه کرده و پس از یک دوره اوج و فرود، به نظر می رسد دوباره به اوج بازگشته است.
به گزارش نکونیوز، یازدهمین دوره نمایشگاه ایران‌پلاست با مشارکت حدود ۶۰۰ شرکت داخلی و ۵۲۴ شرکت خارجی از ۲۴ کشور جهان فردا – دوم مهر – آغاز می شود. ایران پلاست، مهمترین نمایشگاه در حوزه صنایع پایین دستی صنعت پتروشیمی محسوب می شود که در سال ۱۳۸۱، و در زمان مدیریت محمدرضا نعمت زاده بر شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایجاد شد و از آن زمان تا کنون ابتدا به صورت سالانه و گاه در مقاطع زمانی دو ساله برگزار شده است.
نخستین دوره ایران پلاست در روزهای ۱۹ تا ۲۳ آذر ۱۳۸۱ با حضور ۷۱ شرکت خارجی از ۱۸ کشور جهان همراه ۲۲۳ شرکت داخلی برگزار شد که شروع خوبی برای این نمایشگاه محسوب می شد. رضایت ۹۲ درصدی شرکت کنندگان از نمایشگاه، زمینه ساز برگزاری دوره های بعدی آن بود.
دومین دوره نمایشگاه ایران پلاست طی روزهای ۱۹ تا ۲۳ آذر ۱۳۸۲ این بار با حضور ۱۷۱ شرکت خارجی از ۲۱ کشور جهان همراه با ۲۸۷ شرکت داخلی برگزار شد که رشد خوبی نسبت به دوره اول داشت.
روزهای برگزاری نمایشگاه ایران پلاست در دوره سوم افزایش یافت بطوریکه این نمایشگاه در روزهای ۲۳ تا ۲۹ آذرماه ۸۳ برگزار شد. وسعت برگزاری نمایشگاه افزایش یافته بود و این بار ۲۲۰ شرکت خارجی از ۲۱ کشور جهان همراه با ۳۴۲ شرکت داخلی در نمایشگاه حضور داشتند.
چهارمین دوره ایران پلاست هم در پاییز و طی روزهای ۱۲ تا ۱۵ آذرماه برگزار شد. این نخستین نمایشگاه ایران پلاست پس از روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد بود. ۲۹۰ شرکت خارجی از ۲۲ کشور همراه با ۳۹۲ شرکت داخلی در این نمایشگاه حضور داشتند. در این دوره، تعدادی از خبرنگاران خارجی هم به نمایشگاه دعوت شدند و علاوه بر پوشش خبری از نمایشگاه، از برخی مناطق اقتصادی پتروشیمی در جنوب کشور نیز بازدید کردند.
پنجمین دوره ایران پلاست در روزهای ۱۶ تا ۲۰ آبان ۱۳۸۵ برگزار شد. تعداد شرکتهای خارجی حاضر در نمایشگاه اندکی کاهش یافت : ۲۶۰ شرکت خارجی از ۲۰ کشور. تعداد شرکتهای داخلی هم تقریبا ثابت بود : ۳۹۰ شرکت. آلمان گسترده تر از سایر کشورهای خارجی در نمایشگاه ایران پلاست پنجم شکت کرده بود و ۴۷ شرکت از ۲۶۰ شرکت خارجی حاضر در نمایشگاه متعلق به آلمان بودند. اما عدم رشد شرکتهای داخلی، حاصل تحریم نمایشگاه توسط برخی شرکتها از جمله سازندگان ماشین آلات و تجهیزات پلیمری کشور بود.
طبق برنامه ریزی قبلی، زمان بندی برگزاری نمایشگاه ایران پلاست تغییر کرد و ششمین دوره، دو سال بعد و طی روزهای ۲۱ تا ۲۴ آبان ۱۳۸۷ برگزار شد. این دوره، شاهد افت محسوس تعداد شرکت کنندگان در نمایشگاه بودیم بطوریکه تعداد شرکت کنندگان داخلی از ۳۹۰ شرکت، به ۳۶۶ شرکت کاهش یافته بود. تعداد کشورهای خارجی هم که در دوره های قبلی، حداقل روی ۲۰ کشور تثبیت شده بود این بار به ۱۳ کشور کاهش یافت که تنها ۱۳۷ شرکت خارجی از این کشورها در نمایشگاه حضور یافتند که نیمی از شرکتهای حاضر در دوره قبل بود. دلیل این امر را می توان در آغاز فشارهای بین المللی بر ضد جمهوری اسلامی ایران و تحریمهای غرب دانست. بطوریکه بزرگترین شرکت کننده خارجی نمایشگاههای قبل ایران پلاست، یعنی آلمان، در این دوره حاضر نبود. با این وجود، گسترش برنامه های تبلیغاتی این نمایشگاه از رسانه های برون مرزی و چینش غرفه ها بر مبنای حوزه فعالیت شرکت کنندگان، از اقدامات مثبت این دوره بود.
هفتمین دوره ایران پلاست هم طبق برنامه ریزی، دو سال بعد اما این بار در تابستان برگزار شد. تغییر زمان برگزاری نمایشگاه از پاییز به تابستان، در حالی که برگزاری نمایشگاه در شش دوره قبلی در زمان مشخص، تثبیت شده بود چندان مثبت ارزیابی نمی شد. این بار تلاش فراوانی انجام شد تا شرکتهای بیشتری در نمایشگاه حضور یابند و به همین دلیل شاهد حضور ۴۲۳ شرکت ایرانی و ۲۵۷ شرکت خارجی از ۲۲ کشور جهان بودیم. این نمایشگاه دوم تا پنجم تیرماه ۸۹ برگزار شد. آنچه موجب افزایش تعداد شرکت کنندگان خارجی در نمایشگاه هفتم، علیرغم وجود تحریمها شده بود، حضور نمایندگی های شرکتهای خارجی بود.
در دوره هشتم ایران پلاست که دوباره در فصل پاییز و طی روزهای ۱۴ تا ۱۷ آبان ۹۱ برگزار شد تنها ۶۰۰ شرکت داخلی و خارجی از ۱۹ کشور جهان حضور داشتند که افت محسوسی نسبت به دوره قبل داشت. این نمایشگاه در اوج تحریمهای جهانی بر ضد ایران برگزار شد.
نهمین دوره نمایشگاه، یک سال پس از روی کار آمدن دولت جدید در ایران و طی روزهای ۳ تا ۷ مهر ۱۳۹۳ برگزار شد. هنوز تحریمها لغو نشده بود اما نشانه های بازگشت شرکتهای خارجی آشکار بود. در این دوره هرچند تعداد کشورهای خارجی ۱۳ کشور بود اما در مجموع ۷۵۰ شرکت در نمایشگاه حضور یافتند و علیرغم کاهش تعداد کشورهای خارجی نسبت به دوره قبل، شرکتهای خارجی حضور پررنگتری در نمایشگاه داشتند بطوریکه فضای اختصاص داده شده به شرکتهای خارجی نسبت به دوره گذشته چهار برابر شده بود.
دهمین دوره نمایشگاه بین المللی ایران پلاست دوباره در فصلی غیر از پاییز برگزار شد. این بار ۲۵ تا ۲۹ فروردین شاهد برگزاری ایران پلاست بودیم. تحریمها شکست خورده بود و این به معنای بازگشت شرکتهای خارجی به ایران بود. برای نخستین بار در تاریخ برگزاری نمایشگاه ایران پلاست، تعداد کشورهای خارجی حاضر در نمایشگاه به عدد ۲۵ رسید که نیمی از آنها اروپایی بودند و برای نخستین بار شرکتهای خارجی حاضر در نمایشگاه از شرکتهای داخلی پیشی گرفت. بطوریکه از ۹۰۰ شرکت حاضر در ایران پلاست دهم، ۴۰۰ شرکت داخلی و ۵۰۰ شرکت خارجی بودند. فضای تخصیص یافته به شرکتهای خارجی که در ایران پلاست نهم، چهار برابر شده بود، در این دوره دو و نیم برابر دیگر هم رشد کرد تا نمایشگاه دهم در فضای مفید ۲۶ هزار مترمربع برگزار شود.
اکنون یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست دوم تا پنجم مهرماه ۱۳۹۶ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در چهار گروه مواد اولیه، کالاهای ساخته و نیمه ساخته شده، ماشین آلات و تجهیزات و خدمات برگزار خواهد شد. این بار تعداد شرکت کنندگان در نمایشگاه از مرز ۱۱۰۰ شرکت از جمله ۵۲۴ شرکت خارجی گذشته و ۲۴ کشور دنیا در نمایشگاه حضور دارند که اغلب آنها اروپایی هستند. بطوریکه آلمان، ایتالیا، اتریش و فرانسه به ترتیب با بیشترین شرکتها در این دوره شرکت کرده اند.

شایان ذکر است هلدینگ نکو به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود در سالن ۸-۹، غرفه شماره ۵۰ این نمایشگاه شرکت خواهد کرد. از علاقه‌مندان دعوت به عمل می‌آید تا از غرفه هلدینگ نکو، و همچنین نکونیوز، پایگاه خبری تحلیلی نفت، انرژی و اقتصاد، در یازدهمین نمایشگاه ایران‌پلاست بازدید کنند. هلدینگ نکو در قالب شرکت «توسعه کسب‌وکار نکو» از چندین شرکت خصوصی فعال در حوزه‌های اصلی «نفت، گاز، پتروشیمی» و «صنعت ساختمان» تشکیل شده است. این هلدینگ کلیه بخش‌های زنجیره تأمین صنعت پتروشیمی را از ارائه دانش فنی تولید محصولات خاص و تولید آن‌ها تا مدیریت پروژه‌ها، مشاوره سرمایه‌گذاری و تأمین مواد و محصولات این حوزه پوشش می‌دهد. شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ نکو عبارتند از: مدیریت صنعت نکو، نکو پژوهش اروند، دهکده فناوری نکو اروند، تأمین کالا نکو، مشاورین هوتن‌پی.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵