توافقنامه طرح هشت میلیارد دلاری تاپی در اواخر سال ۲۰۱۱ میلادی امضا شد. طرحی که سالانه ظرفیت انتقال بیش از ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز را دارد.
 
 
 
کد مطلب: 43184
 
طرح انتقال گاز ترکمنستان به پاکستان و هند اجرایی می‌شود؟
رقابت فرانسه، چین و روسیه در پروژه تاپی
 
شرکت‌های توتال فرانسه، آر. تی. گلوبال روسیه و شرکت نفت چین خواستار مشارکت در اجرایی شدن طرح انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند (تاپی) شده‌اند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۳
شرکت‌های توتال فرانسه، آر. تی. گلوبال روسیه و شرکت نفت چین خواستار مشارکت در اجرایی شدن طرح انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند (تاپی) شده‌اند.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از خبرگزاری بخدی افغانستان، داوود شاه صبا، وزیر معادن افغانستان، پس از برگزاری بیستمین نشست کشورهای عضو طرح گازی تاپی در اسلام‌آباد اعلام کرد که درخواست این شرکت‌ها چندی پیش در اسلام‌آباد بررسی شد و شرکت برنده در نشست بعدی هیئت رهبری طرح تاپی که تا دو ماه دیگر در کابل برگزار خواهد شد، نهایی می‌شود.
طرح انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند پیشتر مورد توافق دولت‌های این چهار کشور قرار گرفته، اما تا اجرایی شدن، راهی طولانی در پیش دارد. توافقنامه طرح هشت میلیارد دلاری تاپی در اواخر سال ۲۰۱۱ میلادی امضا شد. طرحی که سالانه ظرفیت انتقال بیش از ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز را دارد. افغانستان در این پروژه سهم ۲۵ درصدی دارد. این خط لوله گاز پس از ۱۴۷ کیلومتر در خاک ترکمنستان وارد افغانستان می‌شود و با عبور از ولایت‌های هرات، فراه، قندهار و هلمند وارد پاکستان و بعد هند می‌شود. به گزارش بی‌بی سی، انتظار می‌رود که این خط لوله گاز در داخل افغانستان برای ۱۲ هزار نفر فرصت شغلی مستقیم ایجاد کند، اما ناامنی در مناطق غربی و جنوبی افغانستان از چالش‌های اصلی آن است. بر اساس توافقنامه پروژه تاپی، سالانه میلیون‌ها دلار از محل پرداخت حق عبور خط لوله گاز به دولت افغانستان پرداخت خواهد شد و بخشی از نیازمندی‌های افغانستان به گاز نیز رفع خواهد شد.
با این حال تحلیل‌گران سیاسی، با توجه به وضعیت امنیتی افغانستان و پاکستان، تلاش برای اجرای خط لوله‌ تاپی را آرمان‌گرائی تلقی می‌کنند. به گزارش دویچه‌وله، اغلب کار‌شناسان معتقدند که اگرچه حمایت آمریکا و غرب از طرح تاپی، مشارکت فعال هند در این طرح و نیاز شدید هند و پاکستان به گاز و همچنین عدم مخالفت گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان با اجرای این طرح، شانس اجرای آن را بیشتر می‌کند اما با توجه به وخیم‌تر شدن اوضاع امنیتی افغانستان، عملی‌شدن طرح تاپی تقریبا ناممکن است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵