کد مطلب: 87474
 
کودتای خاموش در خاندان پادشاهی عربستان
فرزند پادشاه، ولیعهد عربستان شد
 
پادشاه عربستان در پی رای‌گیری در هیئت بیعت ولیعهد قبلی این کشور را برکنار و پسرش را ولیعهد کرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۹
پادشاه عربستان سعودی در اقدامی غیرمنتظره، محمد بن نایف ولیعهد عربستان را برکنار و پسر ۳۱ ساله‌اش محمد بن سلمان را به جای وی نشاند. محمد بن سلمان در زمان روی کار آمدن پدرش ملک سلمان، قدرتمندترین شخص در دستگاه پادشاهی آل سعود بوده است.
به گزارش نکونیوز، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان صبح امروز (چهارشنبه) طی حکمی سلطنتی محمد بن نایف، وزیر کشور و ولیعهد را از ولیعهدی برکنار کرد و محمد بن سلمان، پسرش و جانشین ولیعهد را به عنوان ولیعهد جدید این کشور انتخاب کرد.
محمد بن نایف که تا همین دیروز وارث تاج و تخت سعودی بود از کرسی وزارت کشور سعودی که پست مهمی محسوب می‌شود و مسئولیت امنیت این کشور ار بر عهده دارد نیز برکنار شده است.
اقدام محمد بن سلمان به نوعی یک کودتا در خاندان پادشاهی محسوب می‌شود. چرا که این نخستین بار است که یک پادشاه سعودی مستقیماً فرزند خود را به عنوان جانشین خود انتخاب می‌کند.
محمد بن سلمان علاوه بر ولیعهدی، وزیر دفاع عربستان و رئیس شورای اقتصادی این کشور نیز است.
محمد بن نایفِ برکنارشده همواره یکی از چهره‌های نزدیک به کاخ سفید بوده است. وی سال‌های مسئولیت عملیات ضدتروریسم در عربستان سعودی را نیز بر عهده داشته است. محمد بن نایف با حکم پادشاه از تمام مناصب خود برکنار شده است.
محمد بن سلمان فرزند پادشاه سعودی، مسئول جنگ در یمن و علاوه بر این رهبر دیپلماسی نفتی سعودی است.
از دو سال و نیم پیش تاکنون تغییرات شگرفی در عربستان به وقوع پیوسته که می‌توان به جنگ در یمن، کاهش یارانه حامل‌های انرژی و یارانه نرخ خوراک واحدهای پتروشیمیایی، و حرکت به سمت خصوصی‌سازی شرکت نفت عربستان، آرامکو، اشاره کرد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵