کد مطلب: 38414
 
پیام دیدارهای نفتی وزیر خارجه ونزوئلا
ایران و ونزوئلا، محوری در مقابل عربستان؟
 
ونزوئلا که پس از درگذشت هوگو چاوز، پسر عموی او را در راس وزارت نفت این کشور می بیند، در صدد احیای نفت ۱۰۰ دلاری است. این موضوعی است که وزیر امور خارجه ونزوئلا امروز (شنبه) در سفر به تهران بیان کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۱۹
ونزوئلا که پس از درگذشت هوگو چاوز، پسر عموی او را در راس وزارت نفت این کشور می بیند، در صدد احیای نفت ۱۰۰ دلاری است. این موضوعی است که وزیر امور خارجه ونزوئلا امروز (شنبه) در سفر به تهران بیان کرد.
به گزارش نکونیوز، رافائل رامیرز وزیر امور خارجه ونزوئلا، امروز در سفر به تهران با بیژن زنگنه وزیر نفت ایران دیدار کرد تا در استانه اجلاس اوپک، آخرین هماهنگیها برای ایجاد جبهه هماهنگی در مقابل همپیمانان عربستان که چندان در پی افزایش قیمت نفت نیستند صورت گیرد. او به صراحت اعلام کرد که در صدد احیای نفت ۱۰۰ دلاری است و برای نیل به این هدف علاوه بر ایران، با وزرای کشورهای دیگر هم دیدار می کند. وزیر خارجه ونزوئلا که همزمان با کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی سفرهای دوره ای خود را به برخی از کشورهای تولید کننده نفت آغاز کرده، در سومین ایستگاه به ایران رسید تا پیش از نشست آذرماه اوپک برای مقابله با سقوط قیمت نفت، اعضای این سازمان را با یکدیگر همدل کند. او پیش از ایران به قطر و الجزایر سفر کرد و با عبدالله بن ناصر بن خلیفه الثانی، نخست وزیر قطر و عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری الجزایر دیدار کرد و پس از دیدار با رییس جمهور ایران تهران را به مقصد روسیه ترک می کند.
وزیر خارجه ونزوئلا در تهران چه گفت؟
رامیرز در حاشیه دیدار با بیژن زنگنه: هدف از سفر به تهران و دیدار با وزیر نفت ایران را به اشتراک گذاشتن دیدگاه ها و بحث و تبادل نظر در باره شرایط کنونی بازارهای جهانی نفت خام اعلام کرد و افزود: ایران و ونزوئلا هم اکنون مواضع نزدیکی درباره شرایط بازار نفت دارند، ما همیشه به دنبال حمایت از قیمتهای جهانی نفت خام هستیم و در جریان این دیدار زمان زیادی را صرف گفتگو و بررسی درباره بنیادهای بازار کردیم. وزیر امور خارجه ونزوئلا تصریح کرد: امیدواریم در صدو شصت و ششمین نشست
اجلاس آتی اوپک محل زورآزمایی دو جبهه است که ایران و ونزوئلا در یک سمت آن و عربستان در سمت دیگرش قرار دارند. اما اینکه این مقابله، همگرایی در اوپک را کاهش دهد و سبب تنزل هر چه بیشتر موقعیت اوپک به دلیل افزایش اختلافات بین اعضا شود، موضوع دیگری است که در این جبهه بندیها کمتر به آن توجه می شود.
عادی سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در وین اتریش، اعضای اوپک بر سر یک موضع و تصمیم واحد به اجماع برسند. وی درباره دیدارهای اخیر خود با مقامهای نفتی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک، گفت: در جریان کنفرانس تغییرات اقلیمی که ١٤ ابانماه در جزیره مارگاریتا ونزوئلا برگزار شدبا علی النعیمی، وزیر نفت عربستان دیدار و گفتگو داشتم، سپس با معاون وزیر انرژی مکزیک در امور نفت دیدار کردم و همچنین ٢١ آبانماه در الجزایر با یوسف یوسفی، وزیر انرژی و معادن این کشور در باره اوضاع بازارهای جهانی نفت خام به بحث و تبادل نظر پرداختیم. رامیرز اعلام کرد: امشب (شنبه) پس از این دیدار برای دیدار و مذاکره با الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه درباره مسائل بازار نفت به این کشور سفر خواهم کرد. وی با بیان این که ونزوئلا به دنبال اطلاع از دیدگاه های این کشورها درباره شرایط بازار نفت است، گفت: هدف ونزوئلا حمایت از قیمتهای جهانی نفت خام است و ما معتقدیم که قیمتها هم اکنون در سطح بسیار پایینی قرار دارد و بی ثباتی به نفع هیچ یک از حاضران در بازارهای جهانی نفت خام نیست. وزیر خارجه ونزوئلا گفت: ما در حال تلاش برای بهبود شرایط در آینده و خواهان شرایط بهتر برای همه فعالان در بازار هستیم. رامیرز گفت: ما همواره خوشبین هستیم و شرایط آینده به شرایط کنونی بستگی خواهد داشت، چناچه امروز به دقت شرایط بازارهای را بررسی کنیم می توان نسبت به آینده خوش بین بود.
سهم ونزوئلا از نفت جهان
ونزوئلا از پایه گذاران اوپک محسوب می شود و هم اکنون روزانه نزدیک به ۳ میلیون بشکه نفت تولید می کند. ذخایر اثبات شده این کشور، ونزوئلا را در رتبه ای پس از عربستان، عراق و ایران قرار می دهد اما چندی پیش آمار تازه ای از ذخایر این کشور اعلام شد که رتبه ونزوئلا را تا رتبه دوم کشورهای دارای ذخایر نفت ارتقا داد. با این وجود ونزوئلا در توسعه میادین نفتی و تولید چندان موفق نبوده و ماه گذشته برای نخستین بار نفت هم وارد کرده است. به همین دلیل افزایش قیمت نفت، برداشت از میادین نفتی این کشور را توجیه پذیر می سازد و طبیعی است که ونزوئلا در پی افزایش قیمت نفت باشد. از سوی دیگر، ایران نیز در حال افزایش میزان تولید خود به مرز ۵ میلیون بشکه در روز است و هنوز به نیمی از این میزان هم نرسیده است. با توجه به وضعیت اقتصادی ایران، افزایش قیمت نفت به سود ایران است و همین امر، ایران و ونزوئلا را در موضعی مشترک قرار می دهد. هرچند این موضع می تواند ایران و ونزوئلا را در جبهه ای جدید در مقابل عربستان قرار دهد اما مهمتر از این اشتراک نظر این است که ایران و ونزوئلا بتوانند حامیان بیشتری برای خود بیابند. تقریبا تمامی تولیدکنندگان نفت از عدم کاهش قیمت نفت به مرز ۷۰ دلار دفاع می کنند، اما رویایی که ونزوئلا مبنی بر نفت ۱۰۰ دلاری دارد، از سوی سایر کشورها خیلی دنبال نمی شود تا تعادل نسبی در بازار ایجاد شود. اجلاس آتی اوپک محل زورآزمایی دو جبهه است که ایران و ونزوئلا در یک سمت آن و عربستان در سمت دیگرش قرار دارند. اما اینکه این مقابله، همگرایی در اوپک را کاهش دهد و سبب تنزل هر چه بیشتر موقعیت اوپک به دلیل افزایش اختلافات بین اعضا شود، موضوع دیگری است که در این جبهه بندیها کمتر به آن توجه می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵