کد مطلب: 66260
 
نفت در هفته ای که گذشت
از اختلاف بدهی بابک زنجانی تا افتتاح نمایشگاه نفت
 
هفته ای که گذشت با اختلاف نظر درباره بدهی بابک زنجانی آغاز و به افتتاح بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت تهران ختم شد؛ هرچند رویدادهای دیگری نیز در صنعت نفت وجود داشت که آن را به هفته ای پرخبر تبدیل کرده بود.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۴
هفته ای که گذشت با اختلاف نظر درباره بدهی بابک زنجانی آغاز و به افتتاح بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت تهران ختم شد؛ هرچند رویدادهای دیگری نیز در صنعت نفت وجود داشت که آن را به هفته ای پرخبر تبدیل کرده بود.
به گزارش نکونیوز، هفته ای که گذشت با اعتراض وکیل بابک زنجانی به حکم دادگاه آغاز شد. رسول کوهپایه‌زاده روز شنبه گفت: امروز ۱۱ اردیبهشت ماه لایحه اعتراضی خود را نسبت به دادنامه اصلی تقدیم دادگاه کردم و از آنجا که دادنامه اصلاحی ۳۰ فروردین ارایه شده تا ۲۰ اردیبهشت ماه فرصت دارم تا لایحه آن را ارایه دهم. پرونده بابک زنجانی در سال ۹۴ در دادگاه انقلاب مورد رسیدگی قرار گرفت و منجر به صدور حکم اعدام برای سه متهم این پرونده شد. رای صادره در این پرونده ۳۱۸ صفحه بوده است. دو روز بعد، وکیل‌مدافع بابک زنجانی رقم دقیق بدهی موکلش را اعلام کرد و گفت: طبق اعلام قاضی صلواتی در دادنامه‌ صادره، متهم ردیف اول پرونده نفتی به رد مال یک میلیارد و ۹۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو در حق شرکت نفت محکوم شده است.
اما غلامرضا مهدوی، وکیل شرکت ملی نفت در واکنش به اعلام رقم دقیق بدهی متهم نفتی از سوی دادگاه گفت: بر اساس نظر دادگاه، متهم نفتی به رد مال به میزان یک میلیارد و ٩٦٧ میلیون و ٥٠٠ هزار یورو محکوم شده است و از آنجایی که شرکت ملی نفت ایران نیز پیشتر به بدهی حدود ٢ میلیارد یورویی متهم نفتی اشاره داشته است، رقم اعلامی از سوی دادگاه با رقم مورد تایید شرکت ملی نفت ایران تفاوت چندانی ندارد. وی تصریح کرد: آنچه در این میان حائز اهمیت است، مطالبه خسارت و ضرر و زیانهای وارده به شرکت ملی نفت ایران است که با احتساب آن، بدهی متهم نفتی تا زمان ارائه دادخواست شرکت ملی نفت ایران، به حدود سه میلیارد یورو بالغ شده و پرونده مطالبه خسارت و ضرر و زیان این شرکت همچنان در دادگاه مفتوح است.
تسریع در عملیات اجرایی طرح‌های پتروشیمی
روز شنبه، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران بر تسریع در روند عملیات اجرایی طرح‌های پتروشیمی با بهره‌گیری از تمام ظرفیتهای موجود تاکید کرد. مرضیه شاهدایی در حاشیه بازدید از طرح پتروشیمی لردگان در جمع مدیران و کارکنان این طرح افزود: روند اجرایی تمامی طرح‌های پتروشیمی به طور منظم رصد می شوند و به دنبال ایجاد تحرک و شتاب در ساخت طرحهای توسعه ای این صنعت در سراسر کشور هستیم.
مذاکرات نفتی ایران و کره جنوبی
روز یکشنبه رییس جمهور کره جنوبی به عنوان نخستین رییس جمهور این کشور که از ایران دیدار می کند وارد تهران شد که مذاکرات نفتی، جایگاه مهمی در این سفر سه روز ه داشت. وزیر نفت صبح یکشنبه، ١٢ اردیبهشت ماه پس از دیدار با کانگ هو این، وزیر امور زمین، زیربنایی و حمل و نقل کره جنوبی در جمع خبرنگاران درباره حجم فروش نفت و میعانات گازی ایران به کره جنوبی پس از لغو تحریمها، اظهارکرد: فروش نفت و میعانات گازی ایران به کره جنوبی با ٣٠٠ هزار بشکه افزایش در روز به ٤٠٠ هزار بشکه رسیده است. وی افزود: این مقدار، پیش از لغو تحریمها یکصدهزار بشکه در روز بود. زنگنه با بیان این که هنوز مشکل بانکی با کره جنوبی حل نشده است، تصریح کرد: این موضوع در حال پیگیری است. همزمان با سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به ایران یادداشت تفاهمی با وزیر انرژی این کشور امضا شد. ضمن اینکه ایران ال ان جی، طرح توسعه بخش دوم فاز ١٢ پارس جنوبی (که اتان و مولکولهای سنگین تر را به عنوان خوراک پتروشیمی جدا می کند)، پالایشگاه بیدبلند ٢، ان جی ال و همچنین پالایشگاه بهمن گنو در جاسک از طرحهای مورد علاقه کره ایها هستند. روز سه شنبه نیز رکن‌الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این باره که چقدر به عملیاتی شدن توافق‌هایی که میان شرکتهای ایرانی و شرکتهای کره جنوبی در دو روز گذشته به امضا رسیده، امیدوار هستید، تصریح کرد: کره جنوبی یک کشور صنعتی رو به توسعه است که علاوه بر این که دارای وضع اقتصادی خوبی است مصرف روزانه انرژی آن نیز در حال افزایش است. وی با اشاره به این که کره جنوبی دومین کشور بزرگ واردکننده ال ان جی است، افزود: من فکر می کنم زمینه برای توسعه روابط و تحقق این یادداشتهای تفاهم آماده است.
افتتاح پتروشیمی لرستان
پتروشیمی لرستان صبح سه شنبه ١٤ اردیبهشت در مراسمی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، وزیر نفت، استاندار لرستان و جمعی از مسئولان ملی و استانی افتتاح شد. محمدحسین مغازه‌ای، مدیرعامل پتروشیمی لرستان در این مراسم اظهار کرد: پتروشیمی لرستان در زمینی به مساحت ۱۳۰ هکتار احداث شده و محصولات طرح ۳۰۰ هزار تن در سال پلی اتیلن سبک خطی سنگین و ۳۰ هزار تن در سال بوتن وان است. وی با بیان این که خوراک طرح به میزان ۳۲۴ هزار تن در سال از محل خط لوله اتیلن غرب تامین می شود، یادآور شد: این پروژه با ۲۵۰ میلیون یورو اعتبار ارزی و ۲۳۳۰ میلیارد ریال اعتبار ریالی آماده بهره برداری شده است. پتروشیمی لرستان در سه مرحله راه اندازی شده که نخستین آن شامل سرویسهای جانبی در شهریورماه سال ١٣٩٢ بود، مرحله دوم مربوط به تولید بوتن -١ بود که در فروردین ١٣٩٣ راه اندازی شد و مرحله نهایی اواخر پارسال بود که مربوط به پلی اتیلن سبک و سنگین خطی است.
وزیر نفت نیز در این مراسم گفت: امسال ۸ میلیون تن به تولید پتروشیمی کشور با ارزش افزوده ۴ میلیارد دلار اضافه می‌شود.
افتتاح بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی نفت
بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی روز پنجشنبه بدون حضور وزیر نفت و با حضور رکن الدین جوادی، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران افتتاح شد. جوادی پس از افتتاح نمایشگاه به همراه غلامرضا منوچهری، معاون مدیرعامل در امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت و مرضیه شاهدایی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از غرفه‌های نمایشگاه بازدید کردند. افتتاحیه این دوره از نمایشگاه برخلاف دوره های گذشته بدون مراسم رسمی و سخنرانی برگزار و دلیل آن همزمانی با مبعث پیامبر اکرم و حضور مدیران ارشد نظام در محضر مقام معظم رهبری ذکر شد. بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از ۱۶ تا ۱۹ اردیبهشت ماه با حضور بیش از ۱۹۰۰ شرکت در محل دائمی نمایشگاههای بین‌المللی برگزار می‌شود.
حاشیه نمایشگاه نفت تهران همیشه مملو از خبر است اما دیروز و امروز، دو خبر بیشتر مورد توجه قرار گرفت. رکن الدین جوادی روز پنجشنبه و پس از کنفرانس خبری خود، از آغاز به کار دفتر نمایندگی شرکت انگلیسی بی پی در ایران در تابستان امسال خبر داد. امروز (جمعه) نیز مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت با اشاره به اینکه صادرات نفت ومعیانات گازی ایران به دو و نیم میلیون بشکه در روز رسیده است‌، تصریح کرد که همه قراردادهای فروش نفت پس از برجام بلندمدت انعقاد شده‌اند.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵