کد مطلب: 91190
 
تأثیرات معامله بزرگ توتال بر توسعه لایه نفتی مشترک با قطر
لایه نفتی پارس جنوبی؛ توتال یا مرسک؟
 
شرکت نفتی توتال، واحد نفتی شرکت ای پی مولر-مرسک (AP Moller-Maersk) را در معامله‌ای به ارزش ۷.۴۵ میلیارد دلار خرید. واحد نفتی این شرکت در حال مذاکره با شرکت ملی نفت ایران برای توسعه لایه نفتی میدان پارس جنوبی بود و از این شرکت به عنوان جدی‌ترین گزینه برای توسعه لایه نفتی یاد می‌شد. حال با خرید این شرکت توسط توتال، توسعه لایه نفتی پارس جنوبی چه سرنوشتی پیدا می‌کند؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۵
شرکت نفتی توتال، واحد نفتی شرکت ای پی مولر-مرسک (AP Moller-Maersk) را در معامله‌ای به ارزش ۷.۴۵ میلیارد دلار خرید. واحد نفتی این شرکت در حال مذاکره با شرکت ملی نفت ایران برای توسعه لایه نفتی میدان پارس جنوبی بود و از این شرکت به عنوان جدی‌ترین گزینه برای توسعه لایه نفتی یاد می‌شد. حال با خرید این شرکت توسط توتال، توسعه لایه نفتی پارس جنوبی چه سرنوشتی پیدا می‌کند؟
به گزارش نکونیوز، توتال فرانسه در یک معامله ۷.۴۵ میلیارد دلاری، «مرسک اویل»، واحد نفتی شرکت ای پی مولر-مرسک را خریداری کرد. مرسک اویل بیشتر بر تولید نفت در دریای شمال (در بخش‌های بریتانیایی، نروژی و دانمارکی) این دریا متمرکز بوده و در سال گذشته تولید نفت و گاز این شرکت معادل ۳۱۳ هزار بشکه نفت در روز بوده است.
مرسک اویل از سال ۱۹۹۲ تا سال جاری توسعه میدان نفتی الشاهین قطر را برعهده داشت که در سال ۲۰۱۷، توسعه این میدان به توتال واگذار شد و این شرکت فرانسوی تا ۲۵ سال آینده، مسئولیت تولید نفت از این میدان را بر عهده خواهد داشت.
واحد نفتی مرسک برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی نیز ابراز علاقه‌مندی کرده بود و مذاکرات جدی بین این شرکت و شرکت نفت ایران انجام شده بود. مرسک حتی طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی را ارئه داده بود و طرح این شرکت در شورای عالی مخازن بررسی شده بود.
هدف اصلی توتال از خرید مرسک اویل افزایش تولید نفت در مناطق باثبات دریای شمال بوده است. این معامله باعث می‌شود تا توتال به دومین تولیدکننده نفت دریای شمال، پس از استات اویل نروژ، تبدیل شود. تولید نفت توتال در دریای شما، بدین ترتیب از تولید نفت شرکت رویال داچ شل نیز پیشی خواهد گرفت.
با این حال، این معامله بر توسعه لایه نفتی پارس جنوبی نیز تأثیر خواهد داشت. مرسک کل کسب و کار خود در حوزه انرژی را به توتال فروخته و از این به بعد صرفاً به عنوان یک شرکت حمل و نقل دریایی (بزرگ‌ترین شرکت حمل و نقل کانتینری دریایی در دنیا) فعالیت خواهد کرد. پس از این معامله، شرکت توتال باید در این مورد تصمیم‌گیری کند که آیا می‌خواهد در توسعه لایه نفتی پارس جنوبی مشارکت کند یا خیر.
توتال اخیراً قراردادی با شرکت ملی نفت ایران برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی امضاء کرده است. این شرکت حضور پررنگی در بخش نفت و گاز قطر دارد اما مدیر عامل آن گفته است که فلسفه توتال افزایش همکاری با تمام کشورهای خاور میانه است.
پاتریک پویانه مدیر عامل توتال که در اوج بحران قطر به دوحه سفر کرده بود، گفته بود «ما در قطر، قطری، در امارات، اماراتی و در ایران، ایرانی هستیم و این فلسفه ماست».
توتال از ۱۹۳۶ تاکنون در کشوری که هم‌اکنون قطر نامیده می‌شود و در آن زمان حتی استقلال خود را به دست نیاورده بود، حضور دارد. این شرکت فرانسوی در بسیاری از تولیدات نفت و گاز قطر سهیم است و سهم آن از کل تولید نفت و گاز قطر، معادل ۱۳۴ هزار بشکه نفت در روز است.
توتال در خط لوله دلفین که گاز قطر را به امارات و سپس عمان می‌برد سهم ۲۴.۵ درصدی دارد. این شرکت همچنین در یک پالایشگاه قطر و دو مجتمع پتروشیمی این کشور سهام‌دار است. علاوه بر این در پاکستان نیز توتال و قطر پترولیوم در حال حاضر بر یک پروژه واردات ال ان جی توسط اسلام‌آباد کار می‌کنند. پاکستان در حال حاضر قرارداد واردات ال ان جی از قطر دارد و با راه‌اندازی پروژه جدید، ال ان جی بیشتری از قطر وارد خواهد کرد. جالب است که بدانید قطر و توتال در آفریقا هم سرمایه‌گذاری مشترک دارند و قطر پترولیوم در شرکت بالادستی توتال در کنگو، سهم ۱۵ درصدی دارد.
ایران در لایه نفتی پارس جنوبی عقب‌ماندگی بسیار زیادی نسبت به قطر دارد. بخشی از لایه نفتی پارس جنوبی با میدان الشاهین قطر مشترک است که تولید از آن برعهده توتال است. باید دید آیا توتال، مذاکرات مرسک با شرکت ملی نفت برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی را ادامه می‌دهد یا خیر؟

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵