کد مطلب: 81103
 
خاطره‎های نفتی در آبادان جاودانه می‌شود
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۵۱
هرگاه نام آبادان به گوش می‎رسد ناخودآگاه واژه‎هایی از قبیل نفت، پالایشگاه، انگلیسی‎ها، منازل شرکتی، باشگاه‎‎های نفت، بوی «گیس» یعنی گاز متصاعد شده از پالایشگاه و خاطراتی به جا مانده از دوران دفاع مقدس به ذهن‎ها متبادر می شود.
به گزارش شانا، با رفتن قدیمی‎ها، نسل جدید از گذشته‎های آبادان و آبادانی‎ها بی اطلاع مانده و شاید دیگر حسی نسبت به گذشته نداشته باشند، از این رو صنعت نفت با ساخت موزه‎های متعدد در سطح شهر و ثبت خاطرات شفاهی گام بلندی را برای جاودانه کردن یکی از نخستین نمادهای زندگی شهری و صنعتی در آبادان برداشته است. هم اکنون پنج نقطه برای تاسیس موزه در شهر آبادان در نظرگرفته شده است که شامل بخش‎هایی از پالایشگاه آبادان، ساختمان نیروگاه شماره یک پالایشگاه، موزه بنزین خانه که به تازگی افتتاح شده است، آموزشگاه فنی و حرفه ای (آرتیزان اسکول)، اسکله‎های شماره یک تا ١١ آبادان (محل نگهداری جرثقیل‎های اکوان و گوگرد) و خانه های تشریفاتی و شاه نشین در منطقه بریم می‎شود.
خانه‎های شاه نشین در منطقه بریم آبادان که در طول تاریخ محل رفت و آمد بسیاری از خارجی ها و محلی برای مذاکرات و امضای قراردادهای مهم نفتی بوده است. این خانه شاه نشین در ساحل رودخانه اروند واقع شده است که در طول دوران جنگ تحمیلی در پی حمله‎ها و بمباران‎های شدید دشمن بعثی اکنون چنین روزگاری دارد اما قرار است به همت صنعت نفت این خانه مرمت و به موزه تبدیل شود.
گیج‎های تاسیسات تلمبه خانه شماره سه پالایشگاه آبادان که نام کارخانه سازنده بر بالای آن حک شده است، جالب است بدانید که شرکت انگلیسی F.W.Wallen & Sons,Limited در دربی شایر انگلیس واقع شده و در ١٣ فوریه سال ١٩٢٠ میلادی یعنی ٩٦ سال پیش تاسیس شده و همچنان فعال است.
تلفنی قدیمی ساخت کارخانه DAC انگلستان که هنوز در زمینه ساخت انواع تلفن و دستگاه‎های مخابراتی فعالیت دارد، این تلفن برای ارتباط مستقیم با واحد آتش نشانی پالایشگاه آبادان بوده و با برداشتن گوشی آن ارتباط مستقیم با آتش نشانی برقرار می شده است.
کلید قدیمی انگلیسی برای قطع و وصل جریان برق در تاسیسات تلمبه خانه شماره سه پالایشگاه آبادان
سفینه‎های دریایی که در زمان وقوع حادثه برای کارکنان فعال روی سکوهای دریایی استفاده می شده است، این سفینه‎ها ٢٢ نفر را در خود جای می‎دهند و برای یک هفته می توانستند در آن آذوقه نگهداری کنند، از این نمونه سفینه‌ها ٢ فروند در موزه آمستردام، یک فروند از این سفینه ها در موزه استاونگر نروژ، چهار فروند در موزه نفت انگلیس و ٦ فروند در موزه‎های نفتی آمریکا نگهداری می شود.
نمونه دیگری از سفینه‎های دریایی که قرار است در بزرگترین پارک موزه اسکله دریایی دنیا در آبادان در معرض نمایش عموم قرار گیرد.
خودروی شخصی شهید آزاده محمدجواد تندگویان، وزیر نفت دولت شهید رجایی در انبار موزه آبادان. اقلام موجود در این انبار بزودی و با تکمیل پارک موزه اسکله آبادان برای بازدید عموم مردم به نمایش درخواهد آمد.
انگلیسی‎های مقیم آبادان حتی تابوت برای خاکسپاری مردگان خود را از کشورشان به آبادان می آوردند.
اتوبوس VIP مخصوص جابه‎جایی مدیران و کارکنان ارشد پالایشگاه نفت آبادان
وسیله نقلیه مخصوص حمل پول. دستمزدهای کارکنان صنعت نفت در دوران گذشته به صورت نقدی پرداخت می‎شد از این رو برای حمل پول از این خودروها استفاده می‌کردند.
مسجد رنگونی‎ها در آبادان که در سال ١٩٢١ میلادی ساخته شده است، این مسجد محل عبادت کارگران مسلمان هندی، بنگلادشی و برمه ای بوده است.
اتوبوس مخصوص رفت و آمد فرزندان کارکنان انگلیسی به مدرسه
فیدوس معروف پالایشگاه آبادان. در گذشته نه چندان دور در مناطق نفتخیز ایران صدای «فیدوس» زنگ بیدار باش و اعلام وقت برای افراد بود. صبح ها قبل از ساعت هفت صبح که زمان شروع کار در پالایشگاه بود؛ صدای "فیدوس" سه نوبت در فضای محله های کارگری همجوار با تاسیسات طنین انداز می شد تا کارگران از خواب برخیزند و برای حضور در محل کار آماده شوند. بار نخست سه سوت پیاپی؛ خواب را از چشم کارگران می ربود تا با شنیدن ٢ سوت پیاپی در نوبت دوم صبحگاهی به محل کار خود رهسپار شده باشند و تک سوت نوبت سوم صبحگاهی آوایی بود که هیچ کارگری دوست نداشت پشت دروازه کارخانه آن‎ را بشنود زیرا در این صورت آن روز از کار محروم بود!
مخازن قدیمی ذخیره سازی فرآورده‎های نفتی سبک در محوطه پالایشگاه آبادان که آثار و زخم‎های به جا مانده از بمباران‎های هشت سال جنگ تحملی عراق علیه ایران را بر تن خود دارند، جالب است که این مخازن قدیمی با آجر عایق بندی شده بودند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵