کد مطلب: 105435
 
از صرفه جویی های ضروری تا بندهای ابهام برانگیز
سپید و سیاه ابلاغیه جدید وزیر نفت + متن کامل ابلاغیه
 
ابلاغیه وزیر نفت برای صرفه جویی، اگرچه از این منظر که یک مجموعه دولتی، صرفه جویی را از خود آغاز کرده، با استقبال مواجه شد، اما ابهامات و انتقاداتی را نیز ایجاد کرده است.
تاریخ انتشار : جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۷
ابلاغیه وزیر نفت برای صرفه جویی، اگرچه از این منظر که یک مجموعه دولتی، صرفه جویی را از خود آغاز کرده، با استقبال مواجه شد، اما ابهامات و انتقاداتی را نیز ایجاد کرده است.
به گزارش نکونیوز، در این ابلاغیه که در ده بند تدوین شده نکات جالب توجهی وجود دارد. ضمن اینکه نشان می دهد در مجموعه های مشابه وزارت نفت از جمله وزارتخانه های دیگر نیز هزینه هایی صورت می گیرد که اگر عزمی جدی وجود داشتنه باشد امکان حذف آنها وجود دارد. اما نکات مثبت و بندهای ابهام برانگیز این ابلاغیه چیست؟
در بند یک که به هزینه های اداری اختصاص یافته، ۹ مورد ذکر شده که همگی مواردی مثبت است اما در موردی مثل ممنوعیت خرید تجهیزات و ملزومات اداری در صورتیکه نیاز به آن ایجاد شد، هیچ توضیحی ذکر نشده است.
بند دوم به ماموریت های خارجی و داخلی کارکنان اختصاص دارد که محدودساختن و مشروط ساختن این ماموریتها قابل تقدیر است.
بند سوم مربوط به یکی از مهمترین معضلات مجموعه های اداری در ایران یعنی برگزاری همایش ها و سمینارها و کنفرانس ها و نمایشگاههاست که هر ساله هزینه های فراوانی را می بلعد اما غالبا خروجی مثبتی ندارد. در ابلاغیه وزیر نفت به جوایز تعالی هم اشاره شده که طی سالهای اخیر ابتدا در پتروشیمی و بعد در مجموعه وزارت نفت ترویج شد اما همواره شائبه های جدی در مورد برندگان این جوایز وجود داشته است. به همین دلیل بند سوم این ابلاغیه را نیز می توان به فال نیک گرفت.
بند چهارم به ممنوعیت خرید و چاپ نشریات اختصاص دارد. هرچند ممنوعیت چاپ نشریات داخلی مجموعه وزارت نفت را می توان مثبت قلمداد کرد اما محدودیت و ممنوعیت خریداری نشریات تخصصی حوزه انرژی که بسیار محدود و عمدتا ماهنامه هستند و طبیعتا مخاطبی جز مدیران و کارکنان صنعت نفت ندارند، با توجه به این که یکی از وعده های وزیر نفت در هنگام رای اعتماد، حمایت از نشریات تخصصی حوزه نفت و انرژی بود، چندان نمی تواند مثبت باشد.
در بند پنجم به خرید و اجاره خودرو پرداخته شده که محدودیتهای ایجادشده در این بخش را می توان مثبت قلمداد کرد اما در مورد صرفه جویی در هزینه های فرهنگی، آموزشی و ورزشی در بند ششم، تا جایی که مقابله با هزینه های غیرمتعارف باشد، مثبت است اما ممنوعیت برگزاری المپیادهای ورزشی و فرهنگی و ... که عاملی برای افزایش شادی و نشاط کارکنان و تقویت همبستگی و روحیه جمعی بین کارکنان محسوب می شود، چندان مثبت نیست. در واقع هزینه در این المپیادها و جشنواره ها اگر متعارف باشد، نتایج مثبت فراوانی در پی دارد.
بند هفتم، یکی از بندهای سوال برانگیز این ابلاغیه است : ممنوعیت به کارگیری نیروی انسانی جدید! همین حالا بخشهای عملیاتی صنعت نفت با کمبود نیرو مواجه هستند و اگرچه در بخش ستادی در برخی حوزه ها شاهد تورم نیرو هستیم اما در بخش عملیاتی، کمبود نیرو معضلی اساسی محسوب می شود. از سوی دیگر، بر اساس مصوبه اخیر مجلس، بخشی از نیروی انسانی نفت، از معاونان گرفته تا نیروهای دیگر، بازنشسته می شوند و باید از صنعت خارج شوند. آیا برای جایگزینی این افراد نباید نیروی انسانی جدید استخدام کرد؟ اگر پاسخ منفی است، این سوال ایجاد می شود که چرا در سال گذشته، وزارت نفت قصد برگزاری آزمون استخدامی داشت؟ کمبود نیرو را باور کنیم یا تورم نیرو را؟!
در بند هشتم هم که صرفا تاکیدی بر ابلاغیه قبلی وزیر نفت در خصوص فروش خانه های سازمانی است، همچنان ابهامات گذشته وجود دارد.
در بند نهم، ممنوعیت عقد قرارداد با مشاوران حقیقی ذکر شده که البته از شمول فراوانی برخوردار است اما در مجموع می توان آن را نکته ای مثبت قلمداد کرد.
بند دهم، از دیگر بندهای چالش برانگیز این ابلاغیه بوده است. تعطیل کردن مهمانسراها و مامورسراهای شرکت ملی گاز و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی و شرکتهای تابعه گاز، اقدامی نیست که صرفا با یک ابلاغیه انجام شود. مهمانسراها سرمایه های صنعت نفت محسوب می شوند که هرچند در این ابلاغیه صرفا مهمانسراهای شرکتهای گاز و پخش مورد توجه قرار گرفته، اما این که به همین راحتی حکم به تعطیلی مهمانسراها داد، چندان قابل توجیه نیست.
به هر حال هرچند ابلاغیه وزیر نفت برای صرفه جویی را می توان به فال نیک گرفت، اما در برخی موارد دایره شمول آن بیش از موارد موردنیاز و در برخی موارد نیز کاملا غیرضروری و چالش برانگیز است که می تواند پیامدهایی در پی داشته باشد. ضمن اینکه گاه برخی هزینه های پیدا و پنهان دلالی در بخشی از زیرمجموعه های نفت که دور از چشم مسئولان انجام می شود و در صورت نظارت دقیق می توان از وقوع آن جلوگیری به عمل آورد، کل هزینه های صرفه جویی یک یا چند بند از این ابلاغیه را تحت الشعاع قرار می دهد. 
تصاویر ابلاغیه را در زیر ببینید:

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵