کد مطلب: 79886
 
گزارش اینفوگرافیک
اقتصاد سیاسی «دیوار ترامپ» در مرز مکزیک
خصوصیات دیوار پیشنهادی ترامپ
 
مکزیک سومین شریک تجاری آمریکا است. ترامپ بیش از همه این کشور را نشانه گرفته و فرمان احداث دیوار در مرزهای آمریکا با این همسایه جنوبی خود را نیز صادر کرده است. ترامپ پیشنهاد داده که هزینه ساخت این دیوار از محل اعمال تعرفه ۲۰ درصدی بر واردات کالاهای مکزیکی تأمین شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۳
مکزیک سومین شریک تجاری آمریکا است. ترامپ بیش از همه این کشور را نشانه گرفته و فرمان احداث دیوار در مرزهای آمریکا با این همسایه جنوبی خود را نیز صادر کرده است. ترامپ پیشنهاد داده که هزینه ساخت این دیوار از محل اعمال تعرفه ۲۰ درصدی بر واردات کالاهای مکزیکی تأمین شود.
به گزارش نکونیوز، در سیاست‌های اقتصادی ترامپ مبارزه با دو چیز اهمیت اساسی دارد: اول کسری تراز تجاری و دوم مهاجرت غیرقانونی به آمریکا. مبادلات تجاری آمریکا با بسیاری از کشورها از جمله چین، آلمان، مکزیک، کانادا، ژاپن و غیره متوازن نیست؛ یعنی آمریکا بیشتر از این کشورها کالا و خدمات وارد می‌کند تا به آن‌ها صادر نماید.
اما مکزیک نقطه تلاقی هر دو موردی است که ترامپ «علاج» آن‌ها را نشانه گرفته است. آمریکا هم در تجارت با مکزیک دارای کسری تجاری است و هم عده زیادی از مهاجران مکزیکی برای کار وارد آمریکا می‌شوند.
در سال ۲۰۱۶، مکزیک بیش از ۲۷۰ میلیارد دلار کالا به آمریکا صادر کرده و در مقابل واردات آن از آمریکا ۲۱۱ میلیارد دلار بوده است. برخی از شرکت اروپایی، و حتی آمریکایی، با هدف صادرات به بازار آمریکا، اقدام به تأسیس کارخانه در مکزیک کرده‌اند؛ چرا که هزینه‌های نیروی کار و تولید در مکزیک پایین‌تر است.
با احداث دیوار در مرز مکزیک و آمریکا و اعمال تعرفه گمرکی سنگین، این شرکت‌ها ضربه شدیدی خواهند خورد.
مسئله تنها به شرکت‌های خارجی فعال در مکزیک ختم نمی‌شود. اقتصاد مکزیک مستقیماً با سیاست‌های ترامپ دچار آسیب خواهد شد. ارزش پول مکزیک تا اینجای کار، با روی کار آمدن ترامپ شدیداً سقوط کرده است. علاوه بر این، پولی که مکزیکی‌های شاغل در آمریکا به مکزیک می‌فرستند بخشی مهم در اقتصاد این کشور است و با احداث دیوار در مرز این کشور، قدرت خرید بسیاری از مکزیکی‌ها کاهش می‌یابد، چرا که عده‌ کمتری می‌توانند در آمریکا مشغول به کار شوند.
آمریکا ۱۹۸۹ مایل با مکزیک مرز مشترک دارد. ترامپ پیشنهاد کرده که در ۱۰۰۰ مایل این مرز، دیوار احداث شود. طول پیشنهادی برای این دیوار ۴۰ فوت یا حدود ۱۲ متر است! هزینه بتون به کار رفته در احداث این دیوار ۷۱۱ میلیون دلار و هزینه سیمان آن ۲۴۰ میلیون دلار است.
کل هزینه ساخت این دیوار (از جمله هزینه نیروی کار آن) ۱۵ تا ۲۵ میلیارد دلار است. هزینه پیشنهادی ترامپ برای احداث این دیوار اما ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار است که همچنان رقم بالایی محسوب می‌شود.
سه اینفوگرافی زیر شرکای تجاری آمریکا، اقلام عمده صادراتی مکزیک به آمریکا و اقتصاد دیوار پیشنهادی ترامپ در مرز آمریکا با مکزیک را به تصویر می‌کشد.

(اگر از موبایل یا تبلت استفاده می‌کنید، برای دیدن توضیحات زیر تصاویر از نسخه وب (در پایین صفحه یا منوی بالا سمت چپ) استفاده کنید. )

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
پنج شریک تجاری اول آمریکا در سال 2016. مکزیک در جایگاه سوم قرار دارد. صادرات آمریکا به این کشورها و واردات از آن‌ها در تصویر مشخص شده است.
اقلام عمده صادراتی مکزیک به آمریکا از وسایط نقلیه موتوری گرفته تا قطعات کامپیوتری و نفت و گاز.
اقتصاد دیوار ترامپ:
آمریکا 1989 مایل با مکزیک مرز مشترک دارد. ترامپ پیشنهاد کرده که در 1000 مایل این مرز، دیوار احداث شود. طول پیشنهادی برای این دیوار 40 فوت یا حدود 12 متر است! هزینه بتون به کار رفته در احداث این دیوار 711 میلیون دلار و هزینه سیمان آن 240 میلیون دلار است.
کل هزینه ساخت این دیوار (از جمله هزینه نیروی کار آن) 15 تا 25 میلیارد دلار است. هزینه پیشنهادی ترامپ برای احداث این دیوار اما 10 تا 12 میلیارد دلار است که همچنان رقم بالایی محسوب می‌شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵