کد مطلب: 98013
 
افزایش چشمگیر تعرفه خودروهای پاک در آلوده ترین روزهای کلان شهرها
شوک دولت به بازار خودروهای هیبریدی+تصویر مصوبه
 
در شرایطی که چالش در مورد تعیین قیمت بنزین در سال ۹۷ به اوج خود رسیده و آلودگی هوای کلان شهرهای کشور نیز به شدت افزایش یافته، کاهش تعرفه خودروهای هیبریدی می توانست امیدبخش باشد. اما دولت با ابلاغ تعرفه های جدید، شوک بزرگی به بازار خودروهای هیبریدی و مردم نگران هوای پاک وارد کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۸
در شرایطی که چالش در مورد تعیین قیمت بنزین در سال ۹۷ به اوج خود رسیده و آلودگی هوای کلان شهرهای کشور نیز به شدت افزایش یافته، کاهش تعرفه خودروهای هیبریدی می توانست امیدبخش باشد. اما دولت با ابلاغ تعرفه های جدید، شوک بزرگی به بازار خودروهای هیبریدی و مردم نگران هوای پاک وارد کرد.
به گزارش نکونیوز، در شرایطی که آلودگی هوای تهران و کلان شهرهایی همچون اراک، تبریز، اصفهان، ارومیه، مشهد و کرج روز به روز افزایش یافته و این شهرها در ماههای اخیر، آلوده ترین روزهای خود را تجربه کردند، خودروهای داخلی بی کیفیت، آماج انتقادات صریح کارشناسان قرار گرفته اند. خودروهای وارداتی که مصرف سوخت پایینتر و آلایندگی کمتری دارند، به دلیل تعرفه های بالایی که در سال آینده هم بین ۵۵ تا ۹۰ درصد تعریف شده است، با قیمتی نزدیک به ۲ برابر قیمت جهانی به دست مصرف کنندگان ایرانی می رسد و به همین دلیل اغلب مردم توان خریداری این خودروها را ندارند و بازار در اختیار خودروهای داخلی که اغلب آنها حتی توان دریافت ۳ ستاره کیفی از ۵ ستاره را هم ندارند قرار می گیرد. در این میان علاقه مندان به محیط زیست و افرادی که راهکار کاهش مصرف بنزین در کشور را نه راهکارهای سلبی، بلکه راهکارهای ایجابی می دانند، پیگیر کاهش تعرفه واردات خودروهای هیبریدی بودند که طی دو سال اخیر در بازار ایران با استقبال بیشتری مواجه شده و حتی به ناوگان تاکسیرانی خصوصی هم ورود پیدا کرده است. اما در کمال شگفتی، تعرفه ۵ درصدی خودورهای هیبریدی به طور چشمگیری افزایش یافته و طبق ابلاغیه دولت، تعرفه خودروهای هیبریدی هم برای سال آینده بین ۲۵ تا ۶۵ درصد خواهد بود که می تواند افزایش یک و نیم برابری قیمت این خودروها را در پی داشته باشد. بدین ترتیب اغلب آن دسته از افرادی هم که می توانستند با بودجه ای در حدود ۱۵۰ میلیون تومان، از طریق وام و روشهای تسهیل خرید، این خودروها را خریداری کنند، دیگر توان خرید این خودروها را نخواهند داشت. ضمن اینکه قیمت بسیار بالای این خودروها در سال آینده، بهره گیری از آنها در ناوگان تاکسیرانی خصوصی را نیز با چالش مواجه خواهد کرد.
در شرایطی که چالش قیمت بنزین به یک چالش اساسی در کشور تبدیل شده، آلودگی هوای کلان شهرها به حد کم سابقه ای گسترش یافته و خودروسازان داخلی حتی از تولید خودروهای باکیفیت بنزین سوز هم ناتوان هستند، به حداقل رساندن تعرفه خودروهای هیبریدی وارداتی، کورسوی امیدی برای کاهش بخشی از این مشکلات به نظر می رسید که این امید هم با مصوبه جدید هیات دولت نقش بر آب شده است.
خودروهای هیبریدی موجود در ایران، عموما از کشورهای ٰژاپن و کره جنوبی وارد می شوند. این خودروها تا سرعت ۴۵ کیلومتر در ساعت، بنزین مصرف نمی کنند از شارژ موجود در خودرو برای حرکت استفاده می کنند و میزان مصرف بنزین آنها در سرعت بالاتر از ۴۵ کیلومتر در ساعت هم بسیار کمتر از خودروهای موجود و در حد ۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است.
تصویر مصوبه هیات دولت درباره تعرفه خودروها را در ذیل ببینید:
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵